Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

Artykuły

rozwiń
Strona główna Artykuły Tips&Tricks Sprzęt Porada eksperta Sieć WLAN dzięki laptopowi

Wzmacniacz sieci

Sieć WLAN dzięki laptopowi

Nowe sterowniki i nadzwyczaj praktyczne narzędzie przemienią notebooka we wzmacniacz lokalnej sieci WLAN.

Pokażemy, jak za pomocą darmowego programu My WiFi bardzo łatwo przemienić naszego notebooka w punkt dostępu lub wzmacniacz sieci WLAN. Dzięki temu rozwiązaniu można np. w pokoju hotelowym założyć własną sieć bezprzewodową, aby kolegom w sąsiednim pomieszczeniu umożliwić dostęp do Internetu, albo siedząc w przydomowym ogrodzie, gdzie do tej pory były problemy z zasięgiem WLAN, korzystać z Internetu za pośrednictwem komórki, bez potrzeby płacenia za transfer danych GPRS/UMTS.

Modernizacja jest zaskakująco łatwa, a przede wszystkim bezpłatna. Warunki, jakie należy spełnić? Na notebooku musi być zainstalowany system Windows Vista, komputer musi też mieć chipset Intel WLAN WiFi Link 5100/5300 lub nowszy.

Ściągnąć i zainstalować

Na stronie www.intel.pl wyszukujemy  oprogramowanie o nazwie Intel PROSet/Wireless WiFi Connection Utility (znalezienie programu ułatwi nam wpisanie w wyszukiwarkę hasła „karty bezprzewodowe”). Jest to zestaw aplikacji, w skład którego wchodzi narzędzie My WiFi i odpowiedni sterownik WLAN. Po ich zainstalowaniu przez nas notebook będzie w stanie zapewnić dostęp do Internetu ośmiu urządzeniom. Jednocześnie za pomocą tego oprogramowania można zarządzać podłączonymi urządzeniami, zezwalać im na dostęp albo go uniemożliwiać. Pokazujemy kolejne kroki, jakie należy podjąć podczas instalacji oprogramowania i jego konfigurację.

1. Podstawa sprzętowa
Nie ma alternatywy

Zestaw układów Intel WLAN WiFi Link 5100/5300 zainstalowany jest w wielu nowych notebookach i obsługuje funkcję My WiFi. Na komputerze musi być także zainstalowany system Windows Vista. Intel nie planuje, niestety, udostępnienia sterowników do innych systemów, jak Windows XP czy Linux.

 

 

2. Weryfikacja sprzętu
Sprawdź, jaką masz kartę

Jeśli nie jesteś pewien, jaką masz kartę sieciową w notebooku, skorzystaj z niewielkiego, darmowego narzędzia Wireless LAN Identification Utility (do pobrania ze strony Intela).


3. Instalacja I
Własne ustawienia

Podczas instalacji pakietu PROSet/Wireless WiFi Connection Utility koniecznie wybierz opcję pozwalającą wpływać na jej przebieg, bowiem w trybie standardowym sterowniki My WiFi nie są instalowane.

 

 

4. Instalacja II
Wybrać wszystko

Przy wyborze opcji instalacji należy zaznaczyć wszystkie podpunkty. Dzięki temu zostaną zainstalowane niezbędne sterowniki i oprogramowanie do zarządzania punktem dostępowym.

 

 

 

5. Konfiguracja
Centrala sieci

Po uruchomieniu programu zarządzającego Intel My WiFi Technology można wygodnie włączać i wyłączać funkcję »My WiFi«. Za pomocą interfejsu ustala się m.in. prawa dostępu do swojej lokalnej sieci.

 

 

6. Bezpieczeństwo
Kodowanie

Pomyślano również o bezpieczeństwie takiej sieci. Sterownik obsługuje kodowanie połączenia bezprzewodowego – także za pomocą bezpiecznego standardu WPA2 PSK.


 

 

7. Połączenie
Komfort łączenia

Oczywiście wcześniej można określić sposób podłączania nowych urządzeń do sieci: dla każdego urządzenia ręcznie bądź za pomocą technologii WiFi Protected Setup (WPS), czyli połączenie „na naciśnięcie guzika”, o ile mamy kompatybilny z nią sprzęt.

 

8. Stacja przekaźnikowa
Większy zasięg

Jeżeli chce się używać notebooka jako wzmacniacza sygnału sieci bezprzewodowej, nie jest to również problemem – laptop może znacznie zwiększyć dostępny zasięg sieci WLAN.

Dodaj komentarz 3 komentarze
pablo6
pablo6 2009.10.11 15:30
Niezłe, ale szkoda że tak mało chipsetów jest obsługiwanych. Mam nadzieję, że Atheros też na to wpadnie :)
Gość IP: 195.66.116.* 2009.11.26 10:31
niestety poki co Atheros nie wpadl na pomysl... ;)
Gość IP: 195.66.116.* 2009.11.26 10:31
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie zasad serwisu.
AUTOR: jan leopolski, andrzej pająk
DODANO: 06.10.2009
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 6685


CENEO Kup najtaniej
Vedia eReader K4 Vedia eReader K4
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Netrack łącznik przewodów Krone IDC-Krone-IDC (106-72) Netrack łącznik przewodów Krone IDC-Krone-IDC (106-72)
Dostępny w 2 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Lenovo S230U (N3C86PB) Lenovo S230U (N3C86PB)
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Acer S5-391 (NX.RYXEP.008) Acer S5-391 (NX.RYXEP.008)
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
GoClever Insignia 800M 8GB 3G Czarny GoClever Insignia 800M 8GB 3G Czarny
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu


Video
nowe filmy