Kategorie

2013

Macie już dość tych przeglądów darmowych gier z tytułami, w które nikt nigdy nie zagrał? My też...

Najlepsze darmowe gry na PC (cz. 2)

Model free2play zyskuje coraz większą popularność. Społeczności skupione wokół silników Open-Source również nie próżnują, dzięki czemu my, gracze dostajemy coraz lepsze, darmowe produkcje. Oto kolejna porcja tytułów:

05.06.2013

Sprawdź też: Najlepsze darmowe gry na PC (cz. 1)

 

Team Fortress 2

 

W pełni darmowa strzelanka od Valve, utrzymana w komiksowej stylistyce. Jak na darmowy tytuł, Team Fortress 2 to bardzo rozbudowana produkcja. W grze dostępnych jest aż 9 klas postaci i takie tryby rozgrywki jak: zdobądź flagę przeciwnika, eskorta, deathmatch arena, special delivery, czy king of the hill. Ogromnym plusem tej produkcji są jej nieustające aktualizacje i ogromna społeczność moderów, którzy tworzą do niej więcej contentu, niż Valve.

 

Heroes of Newerth

 

Heroes of Newerth powstało w czasach świetności pierwszej części Doty. S2 Games postanowiło odświeżyć grafikę i zmienić nazwy bohaterów znanych z moda do Warcrafta. Na szczęście z czasem gra ewoluowała, pojawiły się zarówno nowe, oryginalne elementy rozgrywki, jak i bohaterowie projektowani od podstaw przez S2. Tytuł przegrał wyścig zbrojeń z League of Legends i Dotą 2, jednak na serwerach Heroes of Newerth nadal odbywa się kilka tysięcy gier miesięcznie. Jest to również najszybsza MOBA ze wszystkich tytułów z tego gatunku, w jakie miałem przyjemność grać.

 

Star Conflict

 

Najkrócej ten tytuł można opisać następująco: World of Tanks w kosmosie. Zakładamy konto, wybieramy jeden z podstawowych skatków kosmiscznych, dostępnych od zaraz i gotowe, możemy szukać szczęścia i sławy, biorąc udział w setkach kosmicznych bitew. Z czasem dochodzą również takie decyzje jak: który statek powinienem teraz kupić, albo: czy nowe uzbrojenie to dobry pomysł? Ktoś przy okazji powinien wymyślić lepszą nazwę do tego gatunku.

 

Neverwinter Online

 

Po tym, jak znudził mi się World of Warcraft, przez jakiś czas próbowałem wciągnąć się w inne MMO. Bez skutku. Neverwinter dopiero niedawno weszło w fazę otwartej bety, więc nadal jest świeżą produkcją, przez co dla niektórych bardzo atrakcyjną, jednak weterani gatunku nie odkryją w niej żadnych rewolucyjnych zmian. Świat znany z kultowego Dungeons&Dragons sprawdza się całkiem nieźle jako tło dla sieciowej rozgrywki. Walka, w porównaniu z World of Warcraft jest nieco szybsza, bardziej zręcznościowa i nad wyraz satysfakcjonująca. Jeśli szukacie ze znajomymi darmowego MMO do wspólnego czyszczenia instancji, dajcie szansę tej produkcji. Gra od początku planowana była jako tytuł free2play i mam wrażenie, że ta strategia jest o wiele lepsza, niż rezygnowanie z opłaty abonamentu, w chwili, kiedy gra traci na popularności (vide Star Wars The Old Republic).

 

FreeCiv

 

Klon kultowej Cywilizacji Sida Meiera, tworzony na licencji GPL. Jeśli graliście w oryginał, to mogę polecić tę produkcję z czystym sumieniem. Jeśli Cywilizację znacie tylko z opowiadań, również nie ryzykujecie zbyt wiele, żeby sprawdzić FreeCiv. Jednynym minusem jest nieco już archaiczna grafika, jednak w Cywilizację zawsze grało się ze względu na mechanikę gry, a ta pozostała niezmieniona. No, oprócz tego, że we FreeCiv Gandhi nie ma już obsesji na punkcie broni nuklearnej.

 

OpenTTD

 

Transport Tycoon to jeden z najbardziej uzależniających tytułów w historii gier komputerowych. Open Transport Tycoon Deluxe to darmowa wersja tego tytułu, w której poprawiono m. in tryb rozgrywki sieciowej. Zaczynając od zera, zadaniem gracza jest stworzenie imperium transportu publicznego. Rozgrywkę standardowo zaczynamy w 1950 roku i wraz z upływem czasu, do naszej dyspozycji oddawane są nowe konstrukcje samolotów, pociągów, statków, autobusów itd. Jedna z najfajniejszych strategii ekonomicznych.

 

Planetside 2

 

Jeśli Planetside 2 nie jest strzelanką z ogromnym rozmachem, to nie wiem jak można ją określić inaczej. Aktualnie do dyspozycji graczy oddano trzy kontynenty, będące ogromnymi polami bitewnymi. Każdy z nich jest w stanie pomieścić 2000 (!!!) osób, które jak to zwykle bywa w strzelankach reprezentują trzy, wrogie względem siebie frakcje, walczące o dominację na planecie Auraxis. Gra jest nieco bardziej skomplikowana niż typowa strzelanina sieciowa. Za przejęcie i kontrolę poszczególnych punktów strategicznych, frakcje kupować mogą takie zabawki jak pojazdy opancerzone, latające transportery, myśliwce, czołgi, itd. Największym minusem jest połapanie się w tym wszystkim na samym początku przygody z tym tytułem. Żeby trochę sobie pomóc, warto odwiedzić największy polski portal poświęcony Planetside 2: http://planetside2.info/

Smite

 

I kolejna MOBA na liście (trudno się dziwić, skoro teraz wszyscy robią gry z tego gatunku). To czym, na tle konkurencji wyróżnia się Smite to perspektywa rozgrywki. Tradycyjny rzut izometryczny zastąpiono widokiem z trzeciej osoby, który kojarzy się bardziej z produkcjami typu TPS. Zabieg ten sprawia wrażenie, że gra jest o wiele szybsza niż jej konkurenci. Bohaterowie to znani z czasów szkolnych starożytni bogowie, którzy z jakiegoś powodu zdecydowali się walczyć na klasycznym dla tego gatunku, trzyliniowym polu bitwy. Weterani narzekają, że High-Rez Studios boryka się z ogromnymi problemami jeśli chodzi o balans gry.

Lemmings

 

Kultowy tytuł, który ostatnio nabrał politycznego wydźwięku w naszym kraju. Tym lepiej. Czy jesteś lemingiem, czy nie, koniecznie musisz zagrać w ten tytuł. Gra polega na przeprowadzeniu tych sympatycznych stworzeń od punktu startowego, do wyjścia z planszy. Żeby wykonać to zadanie, będziemy musieli wykazać się kreatywnością i wykorzystać dostępne lemingom narzędzia, żeby większość grupy przeszła bezpiecznie do następnej planszy. Nie znam nikogo, kto twierdziłby, że ten tytuł jest słaby, dlatego polecam go z czystym sumieniem. Jeśli chcecie podjąć się próby uruchomienia tego tytułu na swoich 64-bitowych procesorach i najnowszych systemach operacyjnych, zdecydowanie polecam wykorzystanie emulatora Dos Box


AirMech

 

Bardzo ciekawa hybryda strategii czasu rzeczywistego i... strzelanek, które mi osobiście kojarzą się z erą automatów. Bezpośrednio sterujemy tylko jedną jednostką: tytułowym powietrznym mechem, który oprócz ogromnej siły ognia, pełni rolę mobilnego centrum dowodzenia. Naszym zadaniem (oprócz strzelania do przeciwnika) jest zajmowanie neutralnych baz, ich rozbudowa, produkcja jednostek i wydawanie im rozkazów do ataku na placówki zajęte przez naszego przeciwnika. Bardzo świeży pomysł i wciągająca produkcja, chociaż trochę ponarzekałbym na oprawę graficzną.

| następny >

Zobacz także

Kategorie

© Copyright 1993-2013 Burda Communications Sp. z o.o.
Powered by Treehouse