Kategorie

Archiwum

Prosimy nie wrzucać reklam!

Prosimy nie wrzucać reklam!

Aby nie otrzymywać ulotek reklamowych, wystarczy zanieść na pocztę krótkie oświadczenie. Niechciane emaile to trudniejsza sprawa, ale CHIP i na to znalazł radę. Pokazujemy, jak zablokować denerwujące wiadomości za pomocą sprytnego filtra anytspamowego.

28.10.2008

Urodziny, z których nikt się nie cieszy: spam świętował w tym roku swoją trzydziestkę – 3 maja 1978 r. Gary Thuerk jako pierwszy człowiek na świecie wysłał czterysta emaili reklamowych, rozpoczynając tym samym erę niechcianych listów elektronicznych.

 

Początki były skromne... ale 2008 rok przynosi już inne dane. Z badań prowadzonych przez firmę Symantec wynika, że aż 78% z wysyłanych na całym świecie stu miliardów emaili rocznie to spam. A będzie jeszcze gorzej, ponieważ jego nadawcy stosują coraz bardziej wyrafinowane sztuczki.

 

Aby się obronić, skorzystaj z narzędzi i sprytnych filtrów antyspamowych, które zebraliśmy dla ciebie na naszej płycie. Dzięki nim możesz zamknąć mafii reklamowej drzwi przed nosem, blokując spam wysyłany przez zmodyfikowane strony i boty.

 

B E Z S T R E S O W O
Wykorzystaj funkcje dostawcy usług poczty elektronicznej

 

Wszyscy znani dostawcy usług poczty elektronicznej, począwszy od Yahoo, a kończąc na rodzimym Tlenie, oferują ustawienia, dzięki którym można sortować spam już na serwerze dostawcy. Poniżej przedstawiamy ustawienia ochrony antyspamowej na przykładzie o2.pl.

 

Kliknij na stronie startowej zakładkę »Opcje | Filtrowanie i spam«. W grupie »Antyspam« wybierz z listy pozycję »Antyspam jest aktywny« i zatwierdź zmianę, klikając przycisk »Ustaw«. Od tej pory serwer będzie kierował podejrzane przesyłki do wydzielonego folderu i przechowywał je tam przez 7 dni.

 

Jeśli masz znajomych, możesz dopisać ich adresy email do tzw. białej listy. Dzięki temu przesyłka od nich dotrze do ciebie, nawet jeśli jedynym słowem w treści wiadomości będzie „Viagra”. W analogiczny sposób dodasz adresy spamerów do czarnej listy.

 

Ciekawą opcją są też aliasy do kont pocztowych. Pisząc posty na forach czy grupach dyskusyjnych, zamiast prawdziwego adresu podaje się alias. Jeśli wpadnie on w ręce spamerów, wystarczy go usunąć, a niechciane emaile już nie będą nas zadręczać.

 

Ustawienia na serwerze dostawcy usług pocztowych to podstawa. Jednak to nie wystarczy, aby definitywnie pozbyć się spamu.

 

P R Z E F I L T R O W A N I E
Wejście tylko dla przyjaciół

 

Spamerzy ciągle zmieniają adresy i omijają zabezpieczenia na serwerach, wstawiając znaki specjalne, przemycając reklamy w obrazkach czy stosując nietypowe formaty emaili. Program Spamihilator uwzględnia wspomniane triki spamerów przy wykrywaniu niechcianych listów. Można dodatkowo rozszerzyć jego funkcjonalność za pomocą wtyczek. Używanie tego narzędzia ma jednak sens wyłącznie, gdy korzystamy z klienta poczty elektronicznej, takiego jak Outlook czy Thunderbird.

 

Spamihilator uruchamia się jako serwer pocztowy pośredniczący pomiędzy dostawcą a klientem. W ten sposób może kontrolować wszystkie wiadomości, poszukując podejrzanych treści i w razie potrzeby je usuwając. Dzięki niemu zapobiegniesz przedostawaniu się na dysk śmieci reklamowych, które ominęły ochronę na serwerze.

 

Ustawienia:

Zamknij klienta poczty elektronicznej, jeśli jest on aktywny, i zainstaluj Spamihilator. Jako typ instalacji wybierz »Full«, aby zagwarantować całkowitą ochronę. Narzędzie rozpozna samodzielnie zainstalowanego klienta poczty elektronicznej oraz używany protokół. Od niedawna Spamihilator radzi sobie również z dostępem do kont za pośrednictwem protokołu IMAP.

 

Równie prosto instaluje się filtry. Automatycznie zostanie skonfigurowany szczególnie skuteczny filtr DCC. Jego działanie polega na tym, że jeśli otrzymasz podejrzany email, Spamihilator wyśle jego sumę kontrolną do centralnego serwera. Tam zostanie ustalone, w ilu skrzynkach na kuli ziemskiej taki sam email pojawił się do tej pory. Jeśli w wielu, serwer DCC oznaczy daną wiadomość jako spam.

 

Odróżnij dobre od złych:

Oprócz filtra DCC, Spamihilator oferuje również wszystkie znane środki ochrony, począwszy od filtra wyrazów, po białą i czarną listę. Uruchom swój program poczty elektronicznej i kliknij prawym przyciskiem myszy symbol programu Spamihilator w Zasobniku systemowym. Wybierz »Training area…«.

 

W nowym oknie znajdziesz wszystkie otrzymane emaile. Przeglądanie i ręczne oznaczanie ich jako spam bądź nie, ma na celu nauczenie Spamihilatora, które słowa i obrazki spowodowały, że przesyłka została uznana za spam. Im częściej uczymy program, tym dokładniej będzie on w przyszłości przesiewał otrzymaną pocztę.

 

Wybierz email od znajomego i otwórz go za pomocą »View message«. Jeśli wbrew oczekiwaniom będzie to śmieć reklamowy, oznacz wiadomość jako spam. Gdy okaże się, że z tego konta przychodzi więcej śmieci, powinieneś powiadomić znajomego, że jego adres emailowy trafił w ręce mafii spamowej. Często odpowiedzialne są za to przemycone konie trojańskie, które odczytują książki adresowe klientów poczty elektronicznej.

 

Dodatkową ochronę oferuje biała lista. Wybierz z menu »Settings... | Senders | Friends«. Korzystając z przycisku »Add«, dodaj adresy email należące do zaufanych osób. Jeśli korzystasz z książki adresowej systemu Windows, możesz zaimportować ją w całości, za pomocą przycisku »Import«.

 

Dodatkowe wyposażenie: Dotychczas podjęte środki ochrony są pomocne tylko w przypadku standardowego spamu. Aby zablokować emaile ze znakami cyrylicy, załącznikami PDF lub w nietypowym formacie, potrzebujesz specjalnej wtyczki. Kliknij ikonę Spamihilatora w Zasobniku systemowym, wybierz »Settings... | Filter Properties | Plugins« i wciśnij przycisk »More plugins...«. Wśród dodatków znajdziesz »Alphabet Soup Filter«, który selekcjonuje emaile z bezsensownymi ciągami znaków. »Foreign Language Filter« oraz »Mystic signs« są pomocne w wypadku spamu w języku chińskim i cyrylicy.
Nastepna strona » 1 2

< poprzedni | następny >

Zobacz także

Kategorie

© Copyright 1993-2013 Burda Communications Sp. z o.o.
Powered by Treehouse