Kategorie

Archiwum

Intel Core i7-965 Extreme Edition

Intel Core i7-965 Extreme Edition

W ciągu ostatnich miesięcy dużo się mówiło i pisało o najnowszych procesorach Intela z rodziny Core i7. Na szczęście skończył się czas oczekiwania i procesory zaczęły trafiać na nasz rynek. Możemy teraz zweryfikować wszystko, co usłyszeliśmy.

03.11.2008

Do naszego Laboratorium w połowie października trafiła spora przesyłka od Intela. W jej skład wchodziła kompletna platforma Smackover. W pudelku znaleźliśmy m.in. płytę główną Intel DX58SO oraz dwa procesory – Core i7 965 Extreme oraz Core i7 920.

 

Z informacji uzyskanych od Intela wiemy, ze na początek na rynek trafią trzy procesory przeznaczone dla komputerów typu desktop. Core i7 jest pierwszym procesorem wykorzystującym mikroarchitekturę Nehalem będącą bezpośrednim następcą bardzo popularnej rodziny Core 2. Wszystkie nowe procesory, które trafią w pierwszej kolejności na rynek będą procesorami czterordzeniowymi. Ich rdzenie będą posiadały nazwę kodowa Bloomfield. Jako pierwsze trafią do sprzedaży dwa procesory przeznaczone dla zwykłych śmiertelników (ich cena ma być w miarę przystępna) - Core i7 920 będzie pracował z zegarem 2,66 GHz, natomiast wyższy model Core i7 940 będzie posiadał częstotliwość 2,93 GHz. Najwydajniejszym, a zarazem najdroższym (wstępnie cena ma wynosić 999$) z nich będzie pracujący z 3,2 GHz zegarem Core i7 965 Extreme. Jako jedyny posiada on obecnie odblokowany mnożnik dzięki czemu będzie możliwe podnoszenie bądź opuszczania taktowania poszczególnych rdzeni procesora. W pozostałych dwóch modelach jakiekolwiek próby podkręcania będą niestety niemożliwe.

 

W mikroarchitektorze Nehalem zaszło bardzo dużo zmian. Wcześniej tak duży pakiet poprawek wniosła rodzina Pentium Pro w 1995 roku. Cechą charakterystyczną nowej architektury Intela jest zmiana dotychczasowej szyny FSB na QPI (Intel QuickPath Interconnect). Zasada jej działania jest bardzo zbliżona do działania HyperTransportu w procesorach AMD. Pierwszym chipsetem, który będzie obsługiwał nową szynę będzie Intelowski X58, a następnie wypuszczona zostanie tańsza jego wersja – Intel P55. Kolejną zmianą w procesorze jest umieszczenie w nim kontrolera pamięci, a nie jak było do tej pory, na chipie umieszczonym na płycie głównej. Oznacza to dla nas tyle, że pamięci będą bezpośrednio łączyły się z procesorem. Ciekawostką jest fakt, że zintegrowany z procesorem kontroler będzie posiadał obsługę nie dwóch, jak do tej pory było zarówno u AMD jak i u Intela, a trzech kanałów pamięci. Każdy kanał będzie miał obsługę dwóch gniazd. Oznacza to dla nas tyle, że będziemy w stanie na nowej płycie X58 w stanie umieścić aż sześć kości pamięci DDR3, a nie cztery jak do tej pory. Niestety przy zakupie nowej platformy będziemy zmuszeni wymienić również nasze zestawy dwukanałowe na jeden trzykanałowy. Intel nie zaleca bowiem pracy na dwóch kościach pamięci obsadzonych w nowej platformie. Na szczęście w sprzedaży pojawiają się już specjalnie parowane trzykanałowe zestawy. Wadą pierwszych Core i7 jest niestety obsługa tylko pamięci DDR3 o częstotliwości 800 oraz 1066 MHz i maksymalnym napięciu 1,65 V. Podniesienie napięcia pamięci może grozić uszkodzeniem kontrolera pamięci… a tym samym procesora.

 

Nowa rodzina Core i7 została wyposażona w cztery rdzenie umieszczone w pojedynczej kości. Również na niej zostały umieszone: kontroler pamięci, oraz bardzo obszerna pamięć podręczna cache L3.

 

Intel Core i7 posiada również odświeżoną wersje dobrze znanej z procesorów Penium 4 technologii Hyper-threading. Dzięki niej każdy z czterech rdzeni nowego Core i7 będzie w stanie wykonywać dwa procesy równolegle, przez co w systemie operacyjnym będzie on widoczny jako ośmiordzeniowa jednostka.

 

Nowa rodzina Intela została dodatkowo wyposażona w pamięć podręczną trzeciego poziomu. Wcześniej współdzielone 2 MB tej pamięci spotykaliśmy jedynie w produktach AMD Phenom. Core i7 posiada jej aż 8 MB. Przycięta tu została natomiast pamięć podręczną drugiego poziomu którą tak efektywnie wykorzystywały procesory Core 2 Quad oraz Core 2 Duo. Obecnie każdy z czterech rdzeni będzie miał do dyspozycji zaledwie 256 KB pamieci L2.
Nastepna strona » 1 2

|

Zobacz także

Kategorie

© Copyright 1993-2013 Burda Communications Sp. z o.o.
Powered by Treehouse