Kategorie

Foto-wideo

20 najlepszych wtycznek do Photoshopa

Photoshop po tuningu

Jedną z większych zalet Photoshopa jest możliwość niemal nieograniczonego rozszerzania jego funkcjonalności. Służą do tego tzw. wtyczki, czyli małe programy pozwalające na dodanie do zdjęcia ściśle określonego efektu.

24.11.2008

Wtyczki (nazywane też plug-inami) mają jedną podstawową zaletę: umożliwiają nam skorzystanie z gotowych wzorców obróbki, opracowanych przez doświadczonych grafików. Mimo że wiele z tych efektów możemy uzyskać sami za pomocą standardowych narzędzi Photoshopa, to mało kto ma wystarczającą wiedzę, by to zrobić. Często także po prostu brak nam czasu na eksperymentowanie z nowymi ustawieniami. Natomiast uzbrojeni w odpowiednie wtyczki praktycznie bez wysiłku uzyskamy efekty zbliżone do tych, które wykorzystują w swoich pracach profesjonaliści. Wystarczy uruchomić wybrany plug-in za pomocą polecenia z menu »Filtr« w oknie Photoshopa, a następnie w oknie dialogowym narzędzia sprecyzować, który efekt chcemy nałożyć. Nie musimy zatem wcale uczyć się zaawansowanych technik obróbki i mamy więcej wolnego czasu na najważniejsze, czyli na robienie zdjęć.

Warto wiedzieć, że plug-iny do Photoshopa to odrębny i bardzo prężnie rozwijający się segment oprogramowania graficznego. Wśród nich znajdziemy zarówno dobre, jak i słabe narzędzia, tanie i drogie, proste i skomplikowane. Użytkownikom, którzy nie specjalizują się w obróbce graficznej, niekiedy trudno się odnaleźć wśród tych produktów. Aby w tym pomóc, przedstawiamy 10 najlepszych na rynku wtyczek, których chętnie używają zarówno zawodowcy, jak i amatorzy fotografii cyfrowej. Są to, niestety, narzędzia płatne, ale na szczęście każde z nich ma wersję demonstracyjną (do ściągnięcia z Sieci). Wśród plug-inów do Photoshopa jest także wiele bezpłatnych produktów – proponujemy wybór 10 najciekawszych naszym zdaniem efektów.Instalacja plug-inów jest bardzo prosta, w większości wypadków instalator samodzielnie dodaje rozszerzenie. Ręczna instalacja wtyczki sprowadza się do skopiowania folderu z plikami lub samego pliku *.8bf do katalogu roboczego C:\Program Files\Adobe\Adobe Photoshop\Plug-iny. Aby wtyczka została aktywowana, niezbędne jest powtórne uruchomienie Photoshopa.

NAJLEPSZE PŁATNE PLUG-INY DO PHOTOSHOPA
Genuine Fractals

Przydatność: 2/5
Cena: 159 dol.
Przeznaczenie: powiększanie zdjęć
Adres: www.ononesoftware.com

Nawet amatorskie aparaty cyfrowe mają rozdzielczość matryc wyższą niż 10 – 12 mln pikseli. To wystarcza do wydrukowania zdjęcia na papierze A3 w rzeczywistej rozdzielczości. Zdarza się jednak, że w dużym formacie chcemy reprodukować tylko mały fragment fotografii. Wówczas niezbędne jest zwiększenie rozdzielczości zdjęcia w programie graficznym. Niestety, na powiększeniach przekraczających 150 – 200 proc. widać utratę ostrości. Jeśli jakość jest ważna, zamiast algorytmem programu graficznego (powiększanie dwusześcienne) można posłużyć się plug-inem Genuine Fractals, który korzysta z alternatywnego sposobu powiększania rozdzielczości, bazującego na przekształceniach fraktalowych. Dzięki temu zdjęcie powiększone za pomocą plug-inu wydaje się znacznie bardziej ostre. Wadą wtyczki jest jej wolna praca, spowodowana wykonywaniem przez nią skomplikowanych obliczeń.

Ozone

Przydatność: 3/5
Cena: 50 dol.
Przeznaczenie: korekcja tonalna zdjęcia
Adres: www.digitalfilmtools.com

Plug-in zainspirowany słynnym strefowym systemem pomiaru światła, wynalezionym przez amerykańskiego fotografika Ansela Adamsa. Jego podstawą jest podział zdjęcia na strefy odpowiadające poszczególnym stopniom jasności i korygowanie ich niezależnie od siebie. Ozon automatycznie dzieli zdjęcie aż na 11 poziomów jasności, z których każdy można modyfikować tak, jak by było to osobne zdjęcie. Dzięki temu uzyskujemy bardzo precyzyjną kontrolę nad korekcją obrazu. Program może pracować zarówno z 8-, jak i z 16-bitowymi obrazami. Zwłaszcza ten drugi tryb jest przydatny do prac z Ozonem – pozwala zachować na zdjęciu znacznie większy zakres dynamiki.

Tiffen DFX

Przydatność: 5/5
Cena: 299 dol.
Przeznaczenie: symulacja filtrów szklanych
Adres: www.tiffen.com/products.html?tablename=dfx

Ta wtyczka symuluje działanie filtrów szklanych znanej marki Tiffen. Oprócz powszechnie używanych efektów, jak kolorowe filtry gradientowe czy kołowe polaryzacyjne, w pakiecie znajdują się także efekty, których działanie jest podobne do działania opatentowanych rozwiązań Tiffena, np. zmiękczającego filtru portretowego Soft/FX czy często używanego przez filmowców efektu Pro-Mist, który zmiękcza jasne krawędzie obrazu. Poza symulacją działania filtrów szklanych pakiet Tiffen DFX oferuje także szereg innych efektów, jak symulacja tradycyjnego filmu czy przekształcenie zdjęcia w szkic ołówkiem. Łącznie w pakiecie jest 91 różnych efektów. Można je stosować zarówno na 8-, jak i 16-bitowych plikach obrazowych.

BW Styler

Przydatność: 5/5
Cena: 49 dol.
Przeznaczenie: efekty fotografii czarno-białej
Adres: www.thepluginsite.com/products/photwiz/bwstyler

To plug-in dla miłośników fotografii czarno-białej. Zawiera predefiniowane ustawienia konwersji kolorowych zdjęć, dzięki której można uzyskać taki wygląd fotografii, jakby była wykonana na tradycyjnym materiale. Wśród nich są ustawienia zarówno dla popularnych filmów Kodak, Ilford czy Agfa, jak i dla nieużywanych od dziesiątków lat materiałów ortochromatycznych (nieczułych na barwę czerwoną i reprodukujących ten kolor jako czerń). Za pomocą tej wtyczki uzyskamy także wiele klasycznych efektów osiąganych w wyniku obróbki chemicznej, takich jak forsowne wywołanie, podnoszące zarówno czułość, jak i ziarno, czy solaryzacja oraz różne rodzaje tonacji chemicznej.

Nastepna strona » 1 2 3 4 5

< poprzedni | następny >

Zobacz także

Kategorie

© Copyright 1993-2013 Burda Communications Sp. z o.o.
Powered by Treehouse