Kategorie

Foto-wideo

Do tego Sony Alfa A7 i pełna klatka dzikich koni.

Panoramowanie: prosty sposób na efektowne zdjęcia samochodów

Panoramowanie, zwane także panningiem, to prosta, ale równocześnie nieco hazardowa technika fotografowania. Spora część zdjęć wykonanych w ten sposób bywa nieudana, ale te udane wynagradzają ten fakt wielokrotnie!

10.11.2013

 

Na początek serdeczne podziękowania ! Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie firma Sony, która (we współpracy z kwartalnikiem Ramp) zorganizowała w Kotlinie Kłodzkiej praktyczne testy swoich najnowszych aparatów: Sony Alfa 7, Sony Alfa 7R i Sony RX10. Wszystkie zdjęcia zaprezentowane w tym artykule zostały wykonane Alfą 7 , która poradziła sobie dość trudnymi fotograficznymi zadaniami naprawdę nieźle. Więcej opinii na temat tego aparatu znajdziecie jednak w oddzielnym artykule.

A teraz spojrzycie proszę ta to zdjęcie :

Jak widać, zrobiono w tym przypadku wiele, by wyglądało jak najbardziej dynamicznie. Pierwsza sprawa to nietypowy, ukośny kadr. Kolejny zabieg, to umieszczenie głównego motywu (i punktu ustawienia ostrości) w lewym górnym rogu, tak jakby obiekt "wjeżdżał" w zdjęcie. No i sam "model" – Porsche 911 Turbo S nawet gdy stoi na chodniku, to stoi z prędkością 300 km/godzinę... ;-)

Ale teraz drugie zdjęcie :

Tym razem to fotografia Forda Fiesty, a nie Porsche 911. Wprawdzie topowej, maksymalnie usportowionej wersji Fiewsty, ale i tak nie zmienia to faktu, że ten nieduży samochodzik wart jest mniej więcej tyle, co nowe klocki do hamulców ceramicznych Porsche. Serio! To zupełnie inna klasa, inna półka, inny świat, inny kosmos, inne wszystko.

A mimo to fotografia Fiesty wygląda dziesięć razy bardziej dynamicznie! Żywo i energicznie, wręcz energetycznie! Wszystko dlatego, że została ona sfotografowana inaczej, właśnie z wykorzystaniem techniki panoramowania . W tym artykule dowiecie się, jak takie zdjęcia wykonywać.

Na czym polega panoramowanie?

Podstawowa zasada jest bardzo prosta – chodzi o to, by zdjęcie... było poruszone. Oczywiście nie poruszone tak po prostu, byle jak, ale w bardzo specyficzny sposób. Główny motyw fotografii powinien pozostać ostry, natomiast poruszenie pomoże nam rozmyć tło.

Jak tego dokonać? Sztuka polega na płynnym obracaniu aparatu z obiektywem w taki sposób, by jego prędkość kątowa odpowiadała prędkości poruszającego się obiektu. Podczas tego obrotu – w trakcie ruchu – wykonujemy zdjęcie. I tyle. Jeśli rzeczywiście udało nam się dobrze dostosować ruch aparatu do fotografowanego obiektu, zdjęcie będzie udane, jeśli nie – nieostre będzie wszystko. Ta druga sytuacja statystycznie zdarza się dość często (nawet częściej, niż ta pierwsza...), ale na pocieszenie mogę dodać, że takie "całkiem poruszone" zdjęcia też mają swój urok i czasami wyglądają niezwykle malowniczo.

Oto trzy przykłady , dwa zdjęcia ostre (przynajmniej w miarę ostre...) oraz jedno totalnie nieostre:

 

 

 

 

 

Nie wiem, czy się ze mną zgodzicie, ale mi podobają się wszystkie trzy ujęcia. To dwa górne są bardziej poprawne technicznie, ale to dolne ma w sobie jeszcze więcej dynamiki i plastyki, ponieważ rozmycie tła jest jeszcze mocniejsze. Ogólnie jednak uznajmy, że dolne zdjęcie to błąd, i że celem panoramowania jest wykonanie zdjęcia z ostro odwzorowanym obiektem.

Nastepna strona » 1 2 3

| następny >

Zobacz także

Kategorie

© Copyright 1993-2013 Burda Communications Sp. z o.o.
Powered by Treehouse