Kategorie

Foto-wideo

Pokazujemy jak w kilku prostych krokach dodać zdjęciu więcej dramaturgii.

Poradnik: Jak dodać deszcz do fotografii w Photoshopie [artykuł + wideo]

Dzięki Photoshopowi możesz stworzyć melancholijne, urokliwe fotografie skąpane w deszczu bez ryzyka zamoczenia aparatu.

22.11.2013

Ten poradnik przygotowałam głównie z myślą o początkujących użytkownikach Photoshopa. Dowiecie się z niego jak ze słonecznych i delikatnych fotografii stworzyć bardziej wyrazisty, deszczowy krajobraz. Nauczycie się nie tylko szybko tworzyć wirtualne krople, ale też naturalne odbicia postaci i efekt mokrej powierzchni.

Jeśli w swojej kolekcji nie posiadacie zdjęć, z którymi mielibyście ochotę poeksperymentować zachęcam do przeszukiwania darmowych banków zdjęć np. shx.hu lub www.deviantart.com/resources/stockart/ . Poniżej natomiast znajdziecie linki do konkretnych zdjęć użytych przeze mnie w poradniku:

 

W materiale wideo widocznym powyżej krok po kroku pokazane zostały kolejne etapy przerabiania fotografii. Gwarantuję, że gdy obejrzycie go chociaż raz praca w Photoshopie zajmie Wam zaledwie parę minut.

Poniżej zamieszczam skrótowy opis wykonanych czynności, dla osób, które znają obsługę programu w podstawowym zakresie.

1. Dopasowujemy pierwszy i drugi plan

Zdjęcia deszczowe najlepiej wyglądają z burzowymi chmurami. Jeśli mamy już wybrane zdjęcia referencyjne najpierw pozbawiamy je kolorów (np. wybierając polecenie Obraz/ Dopasowania/ Barwa Nasycenie). Plik z obrazem chmur przenosimy na główne zdjęcie i miękką gumką o dużym rozmiarze wymazujemy dół zdjęcia, by naturalnie komponował się z pierwszym planem. Następnie obie warstwy dopasowujemy do siebie pod względem kontrastu (np. wybierając Obraz/ Dopasowania/ Poziomy).

2. Tworzymy deszcz

Dodajemy nową warstwę nad pozostałymi i wypełniamy ją czarnym kolorem. Następnie wchodzimy w opcje Filtr/ Szum/ Dodaj szum. W oknie zaznaczamy maksymalną wartość szumu (400%) oraz klikamy zaznaczenie "Monochromatyczny". Po zatwierdzeniu polecenia wybieramy ponownie Filtr/ Rozmycie/ Poruszenie. W okienku wybieramy kąt padania kropel deszczu np. 70 stopni oraz odległość pikseli (między 150, a 400). Powstałą w ten sposób warstwę dopasowujemy pod kątem balansu czerni i bieli (np. Obraz/ Dopasowania/ Poziomy), w taki sposób, by białe krople deszczu były ledwo widoczne na czarnym tle. Warstwę ustawiamy na tryb przenikania "Ekran".

 

Operację powtarzamy kilka razy zmieniając jedynie parametry kąta rozmycia. W ten sposób otrzymujemy rzęsisty deszcz. By osłabić nieco ten efekt i dodać kroplom różnorodności na każdej ze stworzonych w tym kroku warstwach tworzymy maski, a następnie wypełniamy je chmurami. (Filtr/ Renderowanie/ Chmury). Możemy także ustawić różnorodny poziom krycia warstwy w zależności od tego jak bardzo intensywny deszcz chcemy uzyskać.

 

3. Dodajemy mokrą powierzchnię

Zaznaczamy warstwę tła i duplikujemy ją. Mając zaznaczony czarny kolor wybieramy górną warstwę tła i wchodzimy w Filtr/ Galeria Filtrów/ Szkic / Relief, a następnie ustawiamy parametry: Relief- 15, Gładkość- 1.  Wymazujemy z warstwy te elementy, które nie są ziemią, skałami czy drewnem - w tym przypadku zostawiamy tylko skaliste podłoże. Warstwę ustawiamy na tryb przenikania "Rozjaśnianie" i zmniejszamy krycie do około 30%.

Nastepna strona » 1 2

< poprzedni |

Zobacz także

Kategorie

© Copyright 1993-2013 Burda Communications Sp. z o.o.
Powered by Treehouse