Kategorie

Porady

Microsoft Windows 7

Jak zainstalować Windows 7

Instalacja Windows 7 nie powinna przysporzyć kłopotów. Dla tych jednak, którzy obawiają się, by niczego nie popsuć, prezentujemy przewodnik instalacji krok po kroku.

28.10.2009

Zainstalowanie Windows 7 -  podobnie jak w przypadku poprzednich wersji systemów z Redmond - potrafi być czasochłonne. Prezentujemy jak to zrobić, krok po kroku.

Przed instalacją

Wszystkim przyszłym użytkownikom Windows 7 zalecamy wykonanie „czystej” instalacji, czyli takiej, która nie jest aktualizacją poprzedniej wersji systemu Windows. Dzięki temu system będzie pracował stabilniej i wydajniej, a czas zainwestowany w ponowną instalację aplikacji i import danych zwróci się w postaci szybkiego systemu, który będzie nam służył przez wiele miesięcy.  Jako dodatkowy argument niech posłuży odkryta niedawno usterka , która w niektórych przypadkach czyni aktualizację niemożliwą.

Pierwszą, najważniejszą rzeczą jaką powinniśmy wykonać, to kopie zapasowe osobistych danych, które są przechowywane w aplikacjach i na partycji systemowej. W przypadku, kiedy są to luźne pliki multimedialne bądź dokumenty, wystarczy je przenieść w bezpieczne miejsce, na przykład inny dysk lub urządzenie zewnętrzne. Dane w aplikacjach niestety trzeba własnoręcznie wyciągnąć – na szczęście większość aplikacji umożliwia łatwy eksport danych. Pamiętajmy więc o wyeksportowaniu skrzynek pocztowych w klientach pocztowych, kontaktów w komunikatorach i innych danych w tego typu aplikacjach. Ze względu na liczbę takich aplikacji nie jesteśmy w stanie poinstruować was jak to zrobić krok po kroku, więc odsyłamy was do plików pomocy danego programu lub na nasze forum .

Kolejną czynnością, jaką powinniśmy wykonać jest  spis sprzętu i akcesoriów. Przyda się to później, przy instalacji sterowników do sprzętu. W przypadku notebooka wystarczy dokładny model całego komputera oraz używanych przez nas urządzeń zewnętrznych (np. drukarka).  Komputer stacjonarny to niestety więcej kłopotów. Należy znać wszystkie komponenty, jakie siedzą w komputerze. W typowym desktopie musimy znać model płyty głównej oraz karty graficznej. Jeżeli instalowaliśmy dodatkowe karty rozszerzeń, jak dedykowana karta dźwiękowa lub sieciowa, będzie nam ona również potrzebna. Jeżeli gdzieś zgubiliśmy fakturę z komputerem, pomóc może program Everest , który potrafi rozpoznać bardzo szeroką gamę podzespołów.

Teraz, skoro już jesteśmy gotowi pożegnać nasz dotychczasowy system operacyjny, pozostaje jeszcze ustawienie komputera tak, by zaczynał rozruch z płyty głównej zamiast z dysku twardego. W tym celu należy uruchomić ustawienia BIOS-u. W zależności od modelu płyty głównej, tuż po uruchomieniu komputera należy wcisnąć guzik „Del” bądź „F1”; następnie odnaleźć opcję, która opisuje kolejność urządzeń rozruchowych (nazwa opcji będzie brzmiała podobnie do „Boot Device Priority”, w zależności od modelu płyty głównej) i ustawić nasz napęd optyczny jako pierwsze urządzenie sprawdzane przez BIOS. Zostaje tylko zapisać zmiany i gotowe – możemy przystąpić do właściwej instalacji.

Instalacja

Komputer należy uruchomić z płytą instalacyjną Windows 7 w napędzie. Po standardowym ekranie powitalnym naszego komputera (lub ekranie wyświetlającym podstawowe testy BIOS-u) zostaniemy poinformowani, że wciśnięcie dowolnego przycisku na klawiaturze spowoduje rozruch z płyty – oczywiście należy to wykonać.

Po załadowaniu programu instalacyjnego system zapyta nas o język i ustawienia regionalne, jakie mają obowiązywać w systemie.  Dla większości użytkowników będzie to język polski, który zresztą jest wybrany domyślnie. Kolejnym krokiem jest wybór partycji, na której ma zostać zainstalowany system. Wybieramy dysk, na którym mieliśmy dotychczasowy system i klikamy na opcję formatowania.

Nastepna strona » 1 2

< poprzedni | następny >

Zobacz także

Kategorie

© Copyright 1993-2013 Burda Communications Sp. z o.o.
Powered by Treehouse