Kategorie

Porady

Sprawdź jak efektywnie skonfigurować bezprzewodowe i przewodowe sieci we własnym domu.

Poradnik: Niezawodna sieć w całym domu

Właściwy dobór połączeń pomiędzy komputerami i urządzeniami sieciowymi w naszym domu pozwoli wykorzystać wszystkie zalety WLAN, LAN oraz połączeń przez linie zasilające, a zarazem uniknąć wad poszczególnych rozwiązań.

30.09.2013

 

Przyspieszanie sieci bezprzewodowej

 

 

1) Wybieramy miejsce dla rutera

Ustawiamy nasz ruter z włączonym WLAN-em w centralnym miejscu, pomiędzy wszystkimi urządzeniami, którym chcemy udostępnić bezprzewodową sieć. Następnie testujemy pokrycie sieci w domowym zaciszu za pomocą aplikacji Ekahau Heat Mapper , którą instalujemy na notebooku. Odgraniczamy obszar przeznaczony do wymierzenia i rozważamy, jak dopasować zarys w siatce programu Heat Mapper. Przechodzimy do punktu początkowego i uruchamiamy mapowanie. Po każdym wykonanym kroku zaznaczamy kliknięciem swoje położenie na siatce. Zamykamy mapowanie prawym przyciskiem myszy. Zatrzymujemy wskaźnik myszy nad ikoną rutera, aby prześledzić rozdzielenie sygnału WLAN. W obszarach zaznaczonych na żółto i pomarańczowo możemy poprawić jakość sygnału, korzystając z kolejnych porad.

 


2) Optymalizujemy położenie

 

Im wyżej postawimy ruter w pokoju i im dalej jest on umieszczony od ścian, tym mniej zakłóceń sygnału. Wysokie szafy lub regały nadają się do tego celu idealnie.

 

 

3) Wyposażenie routera 802.11ac

Największy zasięg WLAN oraz szybkość transmisji danych zapewni nam nowy ruter działający w standardzie 802.11ac, np. Netgear R6300 (kosztuje ok. 700 zł). Podczas naszych testów urządzenie to było oferowane w najbardziej korzystnej w stosunku do możliwości cenie. Otwieramy interfejs webowy naszego rutera, wpisując w przeglądarce WWW adres »http://routerlogin.com«, i konfigurujemy urządzenie za pomocą asystenta w taki sposób, by nawiązać połączenie poprzez PPPOE i nasz modem DSL. Jeśli mamy modem telewizji kablowej lub w sytuacji, gdy modem DSL jest zintegrowany z posiadanym w domu ruterem, wówczas łączymy gniazdko sieci LAN nowego rutera z portem LAN naszego starego urządzenia lub modemu. W takim przypadku asystent automatycznie nawiąże połączenie z Internetem.

 

 

4) Budujemy pomost 802.11ac

Połączenie bezprzewodowe pomiędzy dwoma ruterami 802.11ac jest wystarczająco szybkie, żeby podłączyć odbiornik TV do domowej sieci. Wystarczy skonfigurować drugi ruter 802.11ac jako pomost. W przypadku Netgear R6300 w interfejsie webowym wybieramy »Advanced Setup | Advanced Settings | Wireless Settings« i zaznaczamy pole przy »Use other operating mode« oraz wskazujemy »Enable Bridge Mode« i klikamy »Setup bridge mode wireless settings«. Wybieramy w otwartym oknie sieć 802.11ac, nadajemy jej nazwę oraz wpisujemy hasło WLAN pierwszego rutera.

 


5) Konfigurujemy drugi punkt dostępu

 

Jeżeli chcemy udostępnić bezprzewodową sieć np. na piętrze domu, musimy postawić dodatkowy ruter WLAN i połączyć go z pierwszym kablem ethernetowym. Aktywujemy tryb AP zamiast połączenia pomostowego. Klienty drugiego rutera zostaną włączone do sieci urządzenia.

Połączenie przez sieć energetyczną

Adaptery PowerLine wysyłają dane za pośrednictwem sieci elektrycznej. Aby działało to sprawnie, musimy postępować wg wskazówek.

 

 

1) Łączymy adaptery

Urządzenia wysyłające dane za pośrednictwem sieci elektrycznej mogą zastąpić fragment kabla LAN
w sytuacji, gdy nie mamy możliwości połączenia ich przez WLAN lub kablami ethernetowymi. Para adapterów PowerLine umożliwi błyskawicznie łączenie urządzeń poprzez sieć elektryczną. Za pojedynczy adapter zapłacimy ok. 80 zł. Zaczynamy od podpięcia kabla LAN do rutera i pierwszego z adapterów PowerLine, który podłączamy do gniazdka elektrycznego. Drugi adapter wpinamy do innego gniazdka, które jest dołączone do tej samej skrzynki zasilającej. Do drugiego z adapterów podłączamy np. komputer za pośrednictwem kabla ethernetowego.

 

 

2) Optymalizujemy szybkość

W trakcie transmisji danych poprzez sieć elektryczną da się uzyskać podobne szybkości jak w przypadku WLAN 802.11n. Mury i kondygnacje nie tłumią sygnału, za to na tempo wymiany danych i stabilność połączenia mają wpływ urządzenia elektryczne powodujące zakłócenia, takie jak np. kompresor lodówki. Jak szybkie jest nasze połączenie, dowiemy się, korzystając z programu dołączonego do adapterów PowerLine przez producenta. Wydajność urządzeń do wymiany danych za pośrednictwem sieci elektrycznej zmierzymy również, posługując się aplikacją dLAN Cockpit . Lepiej jest podłączać adaptery do gniazdek, do których nie przyłączyliśmy innych urządzeń. Warto też wykorzystać dodatkową listwę z filtrem, zamiast podłączać adapter bezpośrednio do gniazdka w ścianie.

 

 

3) Parujemy kilka adapterów

Adaptery PowerLine musimy najpierw sparować ze sobą. Po upływie około dwóch minut od podłączenia adapterów do gniazdek naciskamy i przytrzymujemy przez sekundę na obu urządzeniach przycisk parowania. Jeśli adaptery będą używane w dużej odległości od siebie, zanim podłączymy je do docelowych gniazdek, parujemy urządzenia, podłączając oba adaptery do listwy (rozgałęźnika).

 

 

4) Rozbudowa WLAN przez adaptery PowerLine

Oprócz zwykłych adapterów PowerLine dostępne są także modele wyposażone w hotspot Wi-Fi. Takie rozwiązanie pozwoli pokryć zasięgiem sieci bezprzewodowej każdy zakamarek mieszkania. Wystarczy, że połączymy adapter z portem LAN centralnego rutera, a tam, gdzie potrzebujemy sygnału WLAN, podłączymy adapter PowerLine Wi-Fi. Połączenia WLAN może nam zaoferować np. dLAN 500 WiFi, za który zapłacimy ok. 300 zł. Domyślne hasło punktu dostępu powinniśmy od razu zmienić.

 

 

5) Inne urządzenia  podłączone do gniazdka

Za pomocą adapterów PowerLine możemy obsługiwać inne urządzenia w nieobjętych zasięgiem Wi-Fi fragmentach domu. Kamera dLAN LiveCamdevolo (kosztuje ok. 430 zł) pozwoli monitorować pomieszczenia na ekranach smartfonów z Androidem i iOS-em.

Nastepna strona » 1 2

< poprzedni |

Zobacz także

Kategorie

© Copyright 1993-2013 Burda Communications Sp. z o.o.
Powered by Treehouse