Kategorie

Porady

Android, iOS, Windows Phone - szybciej, wygodniej i bezpieczniej.

Poradnik: Ukryte funkcje telefonu

Niektóre praktyczne funkcje smartfonów są dobrze ukryte. Pokażemy, jak dzięki nim poprawić bezpieczeństwo, komfort obsługi i szybkość pracy.

13.12.2014

 

iOS 7 staje się elastyczniejszy

1) Słuchanie muzyki z YouTube'a w tle

Muzyki w iOS 7 można słuchać nie tylko w serwisach streaming-owych, ale również z YouTube’a. W tym celu uruchomcie przeglądarkę Safari, otwórzcie youtube.com i rozpocznijcie odtwarzanie piosenki. Kiedy opuścicie przeglądarkę za pomocą przycisku Home, odtwarzanie zostanie przerwane jak zwykle. Można je jednak kontynuować w tle za pośrednictwem Centrum kontroli. Przeciągnijcie menu sterujące z dołu na ekran i naciśnijcie przycisk »Play« (1). Trik niestety nie działa w aplikacji YouTube.

2) Tworzenie własnych sygnałów połączenia i dźwięków


Jeśli nie zachwyca was standardowy zestaw dzwonków, ale nie chcecie kupować żadnych w App Storze, to zróbcie własne: na pececie zaimportujcie wybrany plik MP3 do iTunes, kliknijcie prawym
przyciskiem myszy na utworze i wybierzcie »Informacje« (2a). Ścieżka nie może być dłuższa niż 30-sekundowa, dlatego na karcie »Opcje« zdefiniujcie punkt początkowy i końcowy, po czym zatwierdźcie operację, wciskając »OK«. W iTunes ponownie otwórzcie menu kontekstowe pliku, a następnie naciśnijcie »Utwórz wersję AAC«. W menu kontekstowym każcie sobie pokazać nowy plik
w Eksploratorze Windows i zmieńcie jego rozszerzenie na „.m4r”. Przeciągnijcie ścieżkę do okna iTunes i podłączcie iPhone do peceta (2b). Na koniec przejdźcie w iTunes do karty »Dźwięki«, włączcie »Synchronizuj dźwięki« (2b) i »Zsynchronizujcie« peceta z telefonem.

3) Używanie gestów i klawiszy specjalnych

W iOS 7 w menu i aplikacjach można komfortowo przechodzić do przodu i wstecz gestem przeciągnięcia. Musicie tylko przeciągnąć palcem od lewego skraju do środka ekranu, aby powrócić do
ostatniego punktu menu. Niekiedy też przejdziecie o krok do przodu, przeciągając palcem od prawego skraju ekranu do środka obrazu – na przykład w przeglądarce. Użytkownicy iPada wykonają ten gest czterema palcami, aby nawigować pomiędzyuruchomionymi programami. Przeciągnięcie palcem z górnego skraju do środka ekranu pokaże przegląd włączonych aplikacji. Możliwość zastąpienia sfatygowanego przycisku Home, który na starszych urządzeniach niekiedy nie działa już niezawodnie, przyciskiem programowym jest nie tylko praktyczna, ale też pozwoli oszczędzić sporo kosztów i nerwów. Aktywujecie ją w »Ustawienia | Ogólne | Dostępność| Assistive touch«. W efekcie iOS wyświetli mały punkt, przez który będziecie otwierać okno z funkcjami Home (3). Przez naciśnięcie i przytrzymanie można ustawić okno w dowolnym miejscu. iOS ma w zanadrzu jeszcze jedną ciekawą funkcję. W menu pomocy obsługi w pozycji »Dostępność | Odwróć kolory« skonfigurujecie klawisz tak, aby po trzykrotnym naciśnięciu nastąpiła inwersja kolorów, aktywując coś w rodzaju trybu nocnego.

4) Ochrona prywatności

iOS 7 standardowo rejestruje i zapisuje wszystkie lokalizacje, w których przebywacie ze swoim iPhone’em. Stosowna opcja jest jednak ukryta bardzo głęboko w »Ustawienia | Prywatność | Usługi lokalizacji | Usługi systemowe« . Tutaj dezaktywujcie funkcję »Popularne w pobliżu« i »Ulepszaj mapy« , jeśli nie chcecie, aby Apple zapisywał wasze dane lokalizacyjne. Wścibskie aplikacje możecie oprócz tego pozbawić niepożądanych praw dostępu: robi się to w »Ustawienia | Prywatność | Usługi lokalizacyjne | [uprawnienie]« (4b). Można również sterować wyświetlaniem reklam, zdradzając sieciom reklamowym mniej danych (4a).

Nastepna strona » 1 2 3

| następny >

Zobacz także

Kategorie

© Copyright 1993-2013 Burda Communications Sp. z o.o.
Powered by Treehouse