Kategorie

Innowacje

Jakie są plany na ostatnią prostą przed wydaniem finalnej wersji?

Windows 8: Droga do premiery

W prace nad Windows 8 zaangażowano wszystkie siły Microsoftu – nowy system ma śmiało konkurować z iOS-em i Androidem. Ujawniamy, jak postępują prace nad najnowszą wersją systemu Microsoftu.

11.06.2012

Microsoft wciąż musi nadrabiać opóźnienie. Co prawda, dwa lata po premierze Windows 7 zastąpił dziesięcioletniego XP w roli najpopularniejszego systemu operacyjnego, jednak w segmencie tabletów i smartfonów koncern wciąż nie odgrywa większej roli, co rodzi pytania o jego przyszłość. Jeśli chodzi o nowoczesne urządzenia mobilne, nawet Windows 7 nie jest w stanie nawiązać równorzędnej walki z systemami iOS i Android. Tę sytuację ma zmienić dopiero Windows 8, choć przy jego tworzeniu projektanci Microsoftu w oczywisty sposób wzorowali się na rozwiązaniach zastosowanych w iPadzie. Dotyczy to zarówno interfejsu dotykowego, jak i sklepu internetowego oraz możliwie najszerszej oferty aplikacji.

Nigdy wcześniej Microsoft nie udostępnił publicznie tak wczesnej wersji systemu, jak stało się w przypadku Windows 8. Pierwszą wersję testową wszyscy zainteresowani mogli pobrać już we wrześniu ubiegłego roku, ponad rok przed planowaną premierą. Windows 7 przed opublikowaniem wersji beta mogli wypróbować jedynie programiści. Dopiero wersja beta była poprzednio pierwszą edycją nowego systemu publicznie udostępnianą przez Microsoft.

Obecnie celem pracy całego zespołu z Redmond jest sukces nowej wersji Okienek. Wprawdzie Microsoft mówi w kontekście Windows 8 o zupełnie nowym podejściu, jednak jego cykl rozwojowy jest taki sam jak ten, który zastosowano podczas prac nad Windows 7. Za cały projekt odpowiada Steven Sinofsky, szef działu ds. Windows w Microsofcie. Po klapie Visty wywrócił on cały system rozwoju oprogramowania do góry nogami. Dewiza Sinofsky’ego brzmi: żadnych obietnic dotyczących nowych produktów, których nie da się dotrzymać. To przytyk w stronę poprzedników, którzy zapowiadali na przykład wprowadzenie w Viście nowego systemu plików, a później musieli wycofywać się z tego rakiem, gdyż nowe rozwiązanie nie działało.

Obejmując urząd, Sinofsky wprowadził w procesie rozwoju Windows tzw. zasadę n + n + n/2. Odnosi się ona do tworzenia małych zespołów zadaniowych o przejrzystej strukturze, pracujących wyłącznie nad jednym zagadnieniem. W przypadku Windows 8 wyróżniono 25 kluczowych kwestii, z którymi należy się uporać – należą do nich na przykład: sklep Windows Store, pulpit, jądro systemu, moduł wyszukiwania czy doznania użytkownika (user experience). Wszystkie zespoły składają się z n programistów, n testerów i n/2 menedżerów programów oraz są przyporządkowane do siedmiu większych grup. Dzięki strukturze proces tworzenia nowego systemu operacyjnego ma być wydajny i skoncentrowany na najważniejszych zadaniach.

Nastepna strona » 1 2 3 4

< poprzedni | następny >

Zobacz także

Kategorie

© Copyright 1993-2013 Burda Communications Sp. z o.o.
Powered by Treehouse