Kategorie

Trendy

Wydarzenia dekady

Kamienie milowe minionej dekady

W ciągu ostatnich dziesięciu lat w świecie nowych technologii wiele się zmieniło. Internet urósł, telewizory stały się płaskie, a aparaty – cyfrowe. Przypominamy najważniejsze wynalazki ostatniej dekady w dziedzinie IT.

17.02.2010

Nikt nie rozumie sukcesu iPoda

2001: Każdy rozpoznaje małe białe słuchawki dołączane przez Apple’a do kolejnych modeli odtwarzacza iPod – stały się one wyróżnikiem tej rodziny produktów. Ale gdy 23 października 2001 roku guru Apple’a – Steve Jobs – zaprezentował prototyp iPoda, nikt nie podzielał jego ekscytacji. Odtwarzacz oferował 5 GB pamięci, którą można było zapełnić wyłącznie przy użyciu złącza FireWire, większości osób znanemu jedynie z komputerów Mac. Oprogramowanie do systemu Windows? Brak. Sklep iTunes? Abstrakcja. Popyt na odtwarzacz MP3 za 400 dolarów? Nie do pomyślenia. A jednak firmie Apple udało się sprzedać dotychczas 200 000 000 iPodów – Sony potrzebowało 10 lat, by sprzedać 50 milionów walkmanów.

Niedoceniany klucz USB

2001: Oto urządzenie, które przejdzie do historii informatyki jako następca dyskietki: pamięć USB. Z początku nikt nie spodziewał się takiego biegu wydarzeń. Nawet CHIP nie docenił potencjału nowego produktu: gdy na targach CeBit 2001 zaprezentowano pierwszy pendrive o pojemności 8 MB, rozważaliśmy przyznanie mu prestiżowej nagrody CHIP Award, ale ostatecznie zrezygnowaliśmy z tego pomysłu. Dotychczas sprzedano 250 milionów tych małych urządzeń, bez których trudno już sobie wyobrazić naszą codzienność.

Najpopularniejszy Windows świata

2001: Żaden inny Windows nie był tak ważny, żadnemu innemu nie udało się też zdobyć podobnej popularności – jeszcze dziś z Windows XP korzysta 70 proc. wszystkich użytkowników komputerów. To prawdziwy majstersztyk Microsoftu, łączący doskonałą stabilność biznesowych systemów Windows NT i łatwość obsługi znaną z Windows 98. Trzy wydane dotąd pakiety Service Pack sprawiają, że mimo upływu czasu system wciąż nie jest przestarzały – a aktualizacje mają pojawiać się aż do roku 2014.

DSL: Wygrywa nawet z telewizją

2001: W tym roku Telekomunikacja Polska uruchomiła Neostradę: pierwszą masową taryfę abonamentową za dostęp do sieci w technologii DSL. Za 300 zł miesięcznie można było korzystać z łącza o, na tamte czasy imponującej, szybkości 256 kb/s – sto razy mniejszej od dostępnej obecnie. Niestety, początkowo z Neostrady mogli korzystać tylko warszawiacy, dopiero od lipca 2002 roku usługa zaczęła przekształcać się w ogólnopolską. Był to pierwszy krok na drodze Internetu do stania się dominującym medium: łącza DSL zapewniły stałą łączność, bez potrzeby ciągłego zerkania na zegarek, i sprawne przeglądanie stron, udostępniając globalną sieć również użytkownikom mniej zainteresowanym informatyką. Obecnie młodzi ludzie chętniej korzystają z Internetu, niż oglądają telewizję.

Pożegnanie z kliszą

2003: Ostatnie 10 lat to nieprzerwany marsz cyfrowej fotografii po zwycięstwo. Przyczyniło się do tego również wyprodukowanie przez firmę Canon pierwszej niedrogiej cyfrowej lustrzanki: Eos 300D kosztujący około 4500 zł robił doskonałe zdjęcia w rozdzielczości 6,3 megapiksela, przekonując do porzucenia technologii analogowej również zaawansowanych fotoamatorów. Rok później Kodak ogłosił zakończenie sprzedaży aparatów analogowych i dalszych prac nad błonami fotograficznymi – dział firmy zajmujący się fotografią został wykupiony przez konkurencyjną Agfę i aktualnie przynosi straty.

Nastepna strona » 1 2

< poprzedni |

Zobacz także

Kategorie

© Copyright 1993-2013 Burda Communications Sp. z o.o.
Powered by Treehouse