Kategorie

Trendy

Internet w całym domu

Wszystko w sieci!

Chciałbyś mieć luksusową sieć domową? Jeśli masz łącze internetowe oraz ruter, to do realizacji tego celu brakuje ci mniej, niż mogłoby się wydawać.

20.04.2010

Zamiast okropnego budzika, pobudka muzyką z własnego serwera iTunes, słuchanie ulubionej stacji radiowej w łazience, śledzenie na żywo w radiu sobotnich meczów piłkarskich z całego świata podczas gotowania czy też oglądanie wieczorem ze znajomymi śmiesznych i ciekawych filmów z YouTube bezpośrednio na telewizorze.

To wszystko, a nawet zdecydowanie więcej potrafi mała sieć domowa, którą przedstawimy w tym artykule. Dzięki poradom będziecie mogli samodzielnie zbudować i skonfigurować sieć domową, bez względu na to czy waszym celem jest tylko słuchanie plików MP3 na wieży, czy wykorzystanie wszystkich możliwości, jakie ona daje. Na powyższej ilustracji znajdują się wszystkie najważniejsze składniki naszej sieci.
Najpierw jednak musimy ustalić, jak najlepiej wszystkie te elementy połączyć.

Połączenia — z kablem czy bez?
Do wyboru mamy trzy podstawowe metody połączeń — kablową sieć Ethernet z klasycznymi gniazdami RJ45, sieć bezprzewodową oraz PowerLAN. Każda z nich ma zalety i wady.

Sieć Ethernet
Połączenia kablowe są bardzo szybkie – w zależności od podłączonych urządzeń możemy osiągnąć nominalne transfer nawet rzędu 1000 Mb/s. Już połączenie 100 Mb/s wystarczy dla większości typowych zastosowań multimedialnych. Jednak osoby, które chcą wygodnie korzystać w domu z dysku sieciowego, powinny sięgnąć po gigabitowy Ethernet.

WLAN
Największą zaletą sieci bezprzewodowej jest… brak przewodów. Szybkość zależy od obsługiwanego standardu. Najszybszym standardem jest obecnie 802.11n o rzeczywistej transmisji do ok. 150 Mb/s, a następny w kolejności jest N150 (ofi cjalnie 802.11g z funkcjami n) o nominalnej przepustowości kilkudziesięciu Mb/s. Ciągle rozpowszechniony jest również standard 802.11g (ok. 30 Mb/s).

PowerLAN
Łączy najlepsze cechy obu światów (Ethernet oraz WLAN). Nośnikiem danych jest instalacja elektryczna mieszkania, dzięki czemu sieć jest dostępna w całym domu, bez konieczności kładzenia kabli. Słabość PowerLAN wychodzi na jaw dopiero, gdy chcemy połączyć ze sobą dwa mieszkania, które posiadają oddzielne liczniki albo mają przestarzałą instalację. Linie HomePlug AV osiągają nominalnie szybkość rzędu 200 Mb/s.


 
Korytarz: niepozorne centrum dowodzenia
Głównym punktem domowej sieci – i to od razu w kilku aspektach – jest ruter. Jest nie tylko odpowiedzialny za zestawienie i utrzymanie połączenia z Internetem, ale służy też jako serwer DHCP, co oznacza, że przydziela każdemu urządzeniu sieciowemu adres IP. Jeżeli z siecią łączymy się za pośrednictwem urządzenia, np. Draytek Vigor 2710Vn , mamy coś więcej niż po prostu ruter, a mianowicie bezprzewodowy punkt dostępu, zaporę ogniową oraz pełnowartościową centralę telefoniczną VoIP/SIP.

Praktycznie rzecz ujmując, posiadając szerokopasmowy dostęp do Internetu oraz takie urządzenie, mamy podstawę dobrej sieci domowej. Porównanie ruterów bezprzewodowych 802.11n znajdziecie w tym wydaniu CHIP-a. W zależności od naszych celów, po zakupie rutera do zakończenia rozbudowy brakuje nam już niewiele. Jeżeli np. naszym celem było podłączenie notebooka do sieci, korzystanie z konsoli Wii firmy Nintendo oraz słuchanie internetowego radia, to już rozbudowę sieci zakończyliśmy. W przypadku podpięcia wielkiej pamięci USB bądź zewnętrznego dysku twardego do rutera stworzymy podstawowy system NAS (Network Attached Storage). Jest to dysk, do którego mamy dostęp z dowolnego urządzenia naszej sieci domowej, a nawet za pośrednictwem Internetu. W celu dostępu z Internetu będziemy musieli jednak stworzyć dynamiczne przekierowanie adresu (DynDNS). Niezbędne usługi są dostępne za darmo, na przykład na stronie www.dyndns.org .

Jeżeli obok rutera pozostało jeszcze trochę wolnego miejsca i nadal nie wyczerpaliśmy naszego budżetu, istnieją dwie podstawowe metody, które w prosty sposób dodadzą liczne funkcje do naszej sieci domowej. Do wyboru mamy albo wykorzystanie nowej stacji NAS bądź alternatywnie – Microsoft Windows Home Server. Za pomocą obu systemów osiągniemy w znacznym zakresie zwiększenie bezpieczeństwa danych. Poza tym będziemy mieć dostęp do multimediów we własnej sieci (serwer multimediów na potrzeby zdjęć, muzyki i filmów) oraz – zależnie od modelu – przydatne funkcje, np. sterownik kamery internetowej umożliwiający monitoring domu. Aplikacje wspomagające pobieranie należą do podstawowego wyposażenia systemów NAS, podobnie jak usługi internetowe, dzięki którym możemy np. odsłuchać muzykę poprawiającą nastrój z dowolnego komputera podłączonego do Internetu na świecie – bezpośrednio z domu. Nie musimy w tym celu mieć włączonego komputera. Zarówno system Home Server, jak i NAS pobiorą dla nas pliki z Internetu, dodatkowo udostępniając oraz rozdzielając treści multimedialne do urządzeń sieci domowej lub również w Internecie.

Polecamy

Ruter wielofunkcyjny
Producent: Draytek,
Model: Vigor 2710Vn,
Cena: ok. 690 zł,
Info: www.draytek.pl
Ruter z największym zasobem funkcji — idealna podstawa własnej sieci domowej.
Alternatywa: Cerberus P 6341,
Producent: Pentagram,
Cena: ok. 240 zł,
Info: www.pentagram.pl

Dzięki pakietowi WLAN BOX optymalnie skonfigurujemy nasz ruter, odkryjemy, gdzie w naszym domu znajdują się dziury nadawcze – zestaw składa się z 12 rewelacyjnych narzędzi.
Dzięki pakietowi WLAN BOX optymalnie skonfigurujemy nasz ruter, odkryjemy, gdzie w naszym domu znajdują się dziury nadawcze – zestaw składa się z 12 rewelacyjnych narzędzi.

Można się obejść bez sieci gigabit
Osoby korzystające z rozwiązań typu NAS czy też Home Server i zapisujące na nich
swoje pliki multimedialne oraz dokumenty powinny – przynajmniej w przypadku połączenia z komputerem – zwrócić uwagę, aby połączenie było możliwie jak najszybsze. Połączenie bezprzewodowe o 802.11n czy gigabitowy Ethernet gwarantują, że praca z dyskiem sieciowym będzie sprawiała przyjemność. Osoby, które jedynie odtwarzają multimedia za pośrednictwem domowej sieci, będą w pełni zadowolone z połączenia bezprzewodowego N150 (inaczej N-Lite) czy też połączenia Ethernet 100 Mb/s.

Sterowanie domem oraz połączenie sieci

Artykuł porusza przede wszystkim tematy związane z dostępem do danych, multimediów oraz połączeń sieciowych. Jednak obok tych klasycznych obszarów zastosowania sieć domową możnawykorzystać również do licznych innych zadań. Czy nie byłoby ciekawie,
gdybyśmy obok raczenia się muzyką oraz filmami mogli też manipulować włącznikami, gniazdkami oraz urządzeniami domowymi?

Sterowanie za pomocą Xcomfort
Firma Moeller ma w ofercie adapter o nazwie Xcomfort, który obsługuje wiele różnych bezprzewodowych sterowników. Za pomocą urządzenia można sterować roletami, ogrzewaniem, ściemniaczami, przełącznikami i innym sprzętem. Szczegółowy opis możliwości znajdziemy na stronie www.xcomfort.pl .

Pełna kontrola dzięki Tebis TX
Firma hager pod nazwą tebis TX ( www.hager.pl ) oferuje jednostkę kontroli oraz
sterowania do wykonywania różnych zadań domowych (żaluzje, gniazda, oświetlenie, temperatura itd.). Ten zaawansowany system nie należy do najtańszych, jednak jest bardzo elastyczny i komfortowy. Jego jedną z wielu zalet jest możliwość zarządzania systemem przez Internet. W zależności od uprawnień użytkownicy mogą mieć dostęp tylko do określonych funkcji.

Nastepna strona » 1 2 3 4

< poprzedni | następny >

Zobacz także

Kategorie

© Copyright 1993-2013 Burda Communications Sp. z o.o.
Powered by Treehouse