Kategorie

Trendy

Czy złote kable HDMI zapewniają lepszą jakość obrazu?

Lepszy obraz dzięki złotym kablom?!

Kable HDMI ze złota albo ze złotymi stykami są drogie. CHIP bada, czy przesyłany przez nie obraz faktycznie jest lepszy.

09.06.2013

MIT

W sprzedaży, jako rozwiązanie zapewniające doskonały obraz, znajdują się bardzo drogie kable HDMI albo wykonane całkowicie ze złota, albo ze złoconymi stykami – im droższe, tym lepsze. W końcu również w przypadku innych kabli, takich jak chinch albo SCART, obowiązuje zasada, że złote przewody i wtyki przesyłają lepszy obraz i czystszy dźwięk.

PRAWDA

Kiedy do transmisji obrazu i dźwięku używamy sygnału analogowego, to za pomocą technik pomiarowych faktycznie da się stwierdzić niewielkie różnice pomiędzy kablami zwykłymi a wykonanymi z metalu szlachetnego. Przewaga tych ostatnich polega na lepszej przewodności, a przede wszystkim dłuższej żywotności złota. Nowoczesny interfejs HDMI jest jednak cyfrowym standardem przesyłania obrazu i dźwięku. Przedmiotem transmisji nie są częstotliwości, a binarne wartości 0 i 1. Tutaj obowiązuje zasada: wszystko albo nic. Jeśli dane dotrą do odbiornika, to są one przedstawiane dokładnie w takiej postaci, w jakiej zostały wysłane przez nadajnik. Mimo że w zwykłych kablach miedzianych (patrz grafika po prawej stronie) jakość sygnału jest trochę słabsza niż w przypadku złotych, to informacje przesyłane są kompletnie. Tym samym obowiązuje całkowicie jasna reguła: drogie kable z elementami ze złota nie są w stanie zapewnić większej ostrości, bardziej nasyconych kolorów albo czystszego dźwięku. Nawet złoto z wartości binarnej nie jest w stanie wydobyć jakości nowej i lepszej. Jeśli sygnał jest przenoszony skutecznie, to w przypadku użycia kabli ze złotem wyświetli się taki sam obraz jak przy zastosowaniu najtańszego kabla miedzianego.

Jednak złote kable mają jedną zaletę, która ujawnia się, gdy w grę wchodzi duża ilość danych przechodzących przez HDMI i prawie żaden obraz nie dociera bezbłędnie. Najczęściej telewizor koryguje błędne piksele, ale jeśli błędów jest za dużo, przestaje to funkcjonować – dochodzi do migania pikseli, co wygląda podobnie jak szumy w obrazie analogowym. Takie zakłócenia występują jednak tylko w przypadku bardzo długich (ponad 10 m) albo uszkodzonych kabli. Kable ze złota – dzięki lepszemu na ogół ekranowaniu – pewniej przesyłają dane na dłuższych odcinkach, a za sprawą większej odporności na korozję są trwalsze od kabli miedzianych. Mimo to obowiązuje zasada: do połączenia odtwarzacza Blu-ray z umieszczonym ponad nim telewizorem najtańszy kabel HDMI wystarczy, aby cieszyć się optymalnym obrazem i dźwiękiem.

JAKOŚĆ TRANSMISJI PRZEZ HDMI

 

Wykresy oczkowe pokazują jakość kabli HDMI. Kiedy odstępy pomiędzy liniami (prezentacja transmisji elektrycznej bitów 1 i 2) robią się za małe, występują błędy w transmisji.

 

CYFROWE SZUMY W HDMI

 

W rzadkich przypadkach, gdy kable HDMI są uszkodzone, obraz wyświetlony jest z zakłóceniami podobnymi do szumów. Powodem są błędnie przesłane piksele, które rozbłyskują na biało. Prawie zawsze pomaga wtedy nowy kabel.

< poprzedni | następny >

Zobacz także

Kategorie

© Copyright 1993-2013 Burda Communications Sp. z o.o.
Powered by Treehouse