Kategorie

2015

Bardzo drogi, bardzo udany.

Microsoft Surface Pro 4: Komputer, który jest tabletem

Skonstruowanie tabletu, który będzie w stanie zastąpić komputer w typowych dla tego ostatniego zastosowaniach to zadanie niezmiernie trudne - więc może zbudować komputer, który zastąpi tablet?

17.12.2015

 

 

Chociaż koncepcja urządzeń konwertowalnych liczy sobie niemal dekadę, pomysł, żeby jako punkt wyjścia potraktować tablet narodził się dopiero na fali popularności tej kategorii sprzętu. Szybko jednak okazało się, że problem wykracza poza banalny brak fizycznej klawiatury, ograniczający szybkość i wygodę wprowadzania tekstu. Tabletowe systemy operacyjne nie były zaprojektowane do wygodnego zarządzania plikami, nie umiały obsłużyć podłączanych peryferiów, nie radziły sobie z wprowadzaniem tekstu w różnych językach, układami klawiatury, wreszcie nie potrafiły poradzić sobie z obsługą wielu zadań na raz. Problemem bywała też zbyt mała wydajność czy za mały ekran. Nic dziwnego - tablet to urządzenie, które choć technologicznie jest powiększonym smartfonem, w praktyce ma od tych szalenie uniwersalnych kieszonkowych centrów obliczeniowych znacznie miej praktycznych zastosowań. Użytkownicy oczekują od tabletów wygodnego przeglądania stron WWW, czytania książek i komiksów, oglądania filmów i korzystania z mediów socjalnych w zaciszu własnego salonu: wszystko to jednowątkowe działania wymagające dobrego ekranu, przyzwoitej wydajności i klawiatury, na której da się wpisać "Wow, człowieku! To było epickie! LOL!".

Komputery z kolei, żeby można było powiedzieć o nich, że dobrze spełniają swoją funkcję muszą być w stanie zapewnić użytkownikowi nie tylko możliwość wygodnej edycji dużych porcji tekstu, ale też sprawne zarządzanie plikami, ich otwieranie i edycję, nie tylko szybki dostęp do informacji zgromadzonych pochodzących z różnych źródeł - maili, raportów w PDF-ach, prezentacji, danych ze stron WWW - ale przede wszystkim, możliwość łatwego łączenia ich i opracowywania. To wymaga wydajności, ale też bardzo sprawnego multitaskingu i możliwości otwarcia wielu okien jednocześnie, do czego z kolei niezbędny jest duży ekran. Dobry komputer musi móc dużo więcej, niż dobry tablet.

Nic dziwnego, że pierwszą udaną hybrydą okazał się komputer przystosowany do tego, żeby służyć także jako tablet.

Czwarty raz - tak samo, tylko lepiej

 

 

 

Surface Pro 4 to - jak łatwo zauważyć - czwarte wcielenie komputera-tabletu firmy Microsoft. Chociaż nie jest pierwszym, który można uznać za udany, jego poprzednicy dowodzą jak trudne okazało się wyzwanie, którego podjął się Microsoft.

Surface Pro 4 jest bardzo podobny do swojego poprzednika. Tak samo jak wcześniejszy model jest wykonany z lekkich stopów aluminiowo-magnezowych, współdzieli z nim ten sam projekt oraz tą samą długość i szerokość jest jednak zauważalnie cieńszy i wyraźnie lżejszy. To bardzo istotne zmiany, ponieważ oba te parametry najbardziej kontrastowały z tym, do czego przyzwyczaiły nas topowe tablety z procesorami ARM i systemem Android. Surface wciąż pozostaje grubszy od części z nich i cięższy od ogromnej większości, jednak biorąc pod uwagę rozmiar jego ekranu, zestaw portów oraz wydajność ta różnica jest absolutnie uzasadniona.

Bez zmiany pozostał element niejako identyfikujący Surface'a - jego odchylana do tyłu podpórka, która tak jak w wersji Pro 3 może być blokowana w dowolnej pozycji, umożliwiając dobranie najwygodniejszego kąta ustawienia urządzenia, w więc i ekranu względem podłoża. Również tak, jak w poprzedniej wersji pod płytką podpórki znajduje się gniazdo kart microSD, zaś na prawym boku obudowy gniazdo USB 3.0, złącze mini DisplayPort i dedykowane, magnetyczne złącze ładowania. Na górze obudowy znajdziemy włącznik oraz zintegrowany przycisk głośności, a na lewej krawędzi - gniazdo audio. Słowem, wszystko dokładnie tak, jak u poprzednika. Bez zmiany zostawiono też magnetyczne przyłącze klawiatury, jednak sama klawiatura przeszła kilka sporych zmian. O tym jednak za chwilę, a na razie zajmijmy się wydajnością.

Nastepna strona » 1 2

|

Zobacz także

Kategorie

© Copyright 1993-2013 Burda Communications Sp. z o.o.
Powered by Treehouse