Kategorie

Akcesoria

Uniwersalny adapter ATA/SATA-USB 3.0

TEST: Media-Tech MT5100

Narzędzie niezbędne w każdym serwisie komputerów.

24.06.2015

 

 

Opisywane dziś urządzenie to wręcz niezbędne wyposażenie każdego serwisu komputerów i bardzo przydatne narzędzie dla tych, którzy często żonglują dyskami. Nie jest to sprzęt innowacyjny ani unikatowy, podobne adaptery są dostępne na rynku. MT5100 jest jednak godny polecenia, gdyż wyposażono go w interfejs USB 3.0, a jego cena jest bardzo przystępna. Poza tym sprzęt okazuje się bardzo wygodny w użyciu.

Dzięki adapterowi nie ma potrzeby wyłączania komputera przed podłączeniem nowego napędu. Sprzęt jest też nieocenioną pomocą przy próbie podpięcia starego dysku z interfejsem ATA do komputera wyposażonego w płytę główną pozbawioną odpowiedniego złącza. Z użyciem adaptera nie stanowi to najmniejszego problemu. Prócz portu IDE (małego i dużego) znajdziemy na nim interfejs SATA. Istotną zaletą MT5100 jest możliwość jednoczesnego podłączenia napędu IDE i SATA.

Uniwersalność MT5100 to jedna z jego głównych zalet, kolejną jest wyposażenie go w USB 3.0, które umożliwia szybki transfer danych. Podczas testów z dyskiem SSD, udało się uzyskać transfery rzędu 114,5 MB/s w obie strony. Choć do granicy możliwości USB 3.0 jeszcze daleko, to wynik ten i tak jest satysfakcjonujący, konkurencyjne rozwiązania tego typu osiągają bardzo zbliżone rezultaty.

 

 

 

Adapter jest kompatybilny wstecz z USB 2.0 i jak można się spodziewać szybkości przesyłania z użyciem starszej wersji interfejsu są słabsze (34 MB/s – odczyt, 26,4 MB/s – zapis). W komplecie z adapterem otrzymujemy zasilacz sieciowy, który niestety jest wymagany do działania sprzętu. Mimo że w przypadku 2,5-calowych dysków SATA wystarczyłoby zasilanie z portu USB, adapter nie uruchamia się bez zewnętrznego źródła energii.

 

 

 

 

 

Dane techniczne:

Interfejs USB 3.0 (kompatybilny z USB 2.0)
Zgodność SATA (I do III), IDE 40-PIN, IDE 44-PIN
Obsługa dysków SATA – 2,5”, 3,5”; IDE – 2,5”, 3,5”
Inne równoczesne działania dysku ATA i SATA
Wymiary / Masa 95×65×21 mm / 62 g (bez zasilacza)
Info www.media-tech.eu
Cena od 85 zł

|

Zobacz także

Kategorie

© Copyright 1993-2013 Burda Communications Sp. z o.o.
Powered by Treehouse