Kategorie

Akcesoria

QNAP NMP-1000P

Odtwarzacz, do którego można dokupić wewnętrzny dysk SATA 3,5” lub korzystać z nośników zewnętrznych podłączanych przez złącze USB i eSATA. Umożliwia odtwarzanie internetowych audycji radiowych, a także klipów z serwisu YouTube i zwiastunów filmów ze strony Apple Trailer. Polskie znaki w napisach

06.05.2011

Odtwarzacz QNAP NMP-1000P obsługuje pliki multimedialne zapisane na dysku twardym SATA 3,5” (trzeba go osobno dokupić, maksymalna obsługiwana pojemność to 2000 GB), dysku zewnętrznym albo pendrivie podłączonym do złącza eSATA albo jednego z dwóch portów USB 2.0, a także znajdujące się w sieci LAN (interfejs Gigabit Ethernet). Istnieje możliwość dokupienia adaptera sieci WLAN na USB. Po zainstalowaniu dysku twardego można na niego skopiować pliki bezpośrednio z komputera przez interfejs USB 2.0 lub eSATA, co trwa zdecydowanie krócej.

Wśród złączy znajduje się m.in. wyjście HDMI 1.3a (maksymalna rozdzielczość to 1080p), wyjście komponentowe i wyjście kompozytowe wraz z odpowiadającymi mu wyjściami audio (stereo). Do sterowania urządzeniem służy dobrze wykonany, wygodny pilot na podczerwień z sensownie rozmieszczonymi klawiszami (część z nich fosforyzuje w ciemności). Nie mamy zastrzeżeń do jakości obrazu. Przy dźwięku wyprowadzonym przez optyczne wyjście cyfrowe czasami występują problemy z regulacją głośności. Natężenie dźwięku zmienia się zgodnie z poleceniem użytkownika, lecz w tym momencie dźwięk z odtwarzanego pliku jest na ułamek sekundy wyłączany, co skutkuje nieprzyjemnym przeskakiwaniem dźwięku.

Duże zdjęcia w formacie JPG wyświetlane są nieco wolniej niż w większości produktów konkurencji, trwa to ok. 4 s. Obsługiwane są napisy do filmów w formatach TXT, ASS, SMI, SRT, SSA i SUB, polskie znaki są prawidłowo wyświetlane.

Dysk twardy można sformatować za pomocą menu urządzenia, nie jest do tego potrzebny komputer. Odtwarzacz umożliwia korzystanie z serwisów Picasa i Flickr oraz kilku serwisów z materiałami wideo: YouTube, Mediafly i Apple Trailer, a także odtwarzanie audycji radia internetowego. Niestety w obecnej wersji firmware’u można wyszukiwać klipy YouTube, lecz próba ich odtworzenia kończy się komunikatem o błędzie.

Urządzenie może pełnić funkcję serwera NAS i FTP, a także klienta sieci BitTorrent. Z poziomu przeglądarki WWW można zmodyfikować wiele ustawień, części z nich nie umieszczono w menu ekranowym. Niebieską diodę znajdującą się poniżej wyświetlacza można wyłączyć z za pomocą odpowiedniej opcji w menu ekranowym.

Przeciętny pobór mocy wynosi 14,1 W podczas wyświetlania menu i 15,2 W podczas odtwarzania filmu. Oprócz spotykanego w prawie każdym odtwarzaczu wygaszacza ekranu istnieje możliwość ustawienia czasu, po jakim urządzenie przejdzie w tryb oszczędzania energii. Oznacza to praktycznie jego wyłączenie, z czym związana jest niestety konieczność oczekiwania na ponowne uruchomienie, co trwa ok. minuty. Istotną wadą tego modelu jest wysoka cena.

Marek Grzybowski

< poprzedni | następny >

Zobacz także

Kategorie

© Copyright 1993-2013 Burda Communications Sp. z o.o.
Powered by Treehouse