Kategorie

Akcesoria

- ruter z własnym zasilaniem

TP-Link TL-MR3040 - ruter z własnym zasilaniem

Niewielki, przenośny ruter wyposażony we własną baterię i port USB do podłączenia modemu 3G. Poręczny i przystępny cenowo sprzęt raczej nie do stacjonarnego użytku.

01.06.2012

TP-Link TL-MR3040 nie jest pierwszym miniaturowym ruterem w naszym zestawieniu, ale jako jeden z nielicznych (wcześniej testowaliśmy Sapido MB-1112) jest wyposażony we własne zasilanie. W odróżnieniu od poprzednika, nie posiada jednak wbudowanego modemu, a port USB do podłączenia takowego. TP-Link jest też od Sapido MB-1112 zdecydowanie tańszy.

Sprzęt wyposażony jest w pojedynczy, stumegabitowy port Ethernet działający jako LAN lub WAN, w zależności od wybranego trybu pracy. Prócz tego do dyspozycji użytkownika jest port USB służący do podłączenia modemu 3G, micro-USB do zasilania oraz włącznik. Wewnątrz znajduje się bateria o pojemności 2000 mAh, dzięki której sprzęt może pracować bez zewnętrznego zasilania. Podczas naszych testów udało się uzyskać wynik około 6 godzin, ale rzeczywisty czas może się różnić w zależności od wykorzystanego modemu 3G, ilości podłączonych klientów, czy choćby zasięgu sieci komórkowej.

 

Użytkownik ma do wyboru cztery tryby pracy, w każdym z nich sprzęt zachowuje się nieco inaczej. Tryb „3G Router” umożliwia wykorzystanie podstawowej funkcjonalności urządzenia, czyli dzielenia między kilku klientów połączenia 3G. Jeśli korzystamy wyłącznie z połączenia z operatorem komórkowym, wówczas port Ethernet działa jako łącze LAN, jeśli wybierzemy opcję „WAN Preferred” lub „3G Preferred”, przejmuje on funkcję interfejsu podłączonego do sieci zewnętrznej, jako łącze podstawowe lub zapasowe. W trybie „Wireless Router” port Ethernet pracuje jako WAN, a klienci uzyskują dostęp do sieci wyłącznie za pomocą interfejsu bezprzewodowego. Ustawienie „AP” umożliwia rozszerzenie istniejącej sieci o interfejs bezprzewodowy. Urządzenie jest wówczas „przezroczyste” dla klientów, a adres IP przydzielany jest przez działający już w sieci inny ruter. Czwarta z opcji to „WISP Client Router” i jak sama nazwa wskazuje, umożliwia ona połączenie z istniejącą siecią bezprzewodową (np. z płatnym dostępem ) i „podzielenie” jej sygnału na większą liczbę klientów.

 

Pod względem wydajności TL-MR3040 nie zachwyca, o ile na małych odległościach prędkości przesyłania są przyzwoite (ok. 90 Mb/s) to po przejściu sygnału przez kilka ścian połączenie staje się mało stabilne a prędkości oscylują w granicach raptem 40 Mb/s. Na plus zasługuje natomiast dobra współpraca urządzenia z kartami Centrino 2. Pewnym mankamentem w połączeniach 3G może się okazać brak obsługi kodu PIN. Jeśli karta SIM wymaga jego weryfikacji, ruter nie będzie w stanie nawiązać połączenia. Wystarczy jednak podłączyć modem z kartą do komputera i wyłączyć żądanie potwierdzenia PIN. Po tej operacji problem znika.

 

Na stronie producenta znaleźć można listę kompatybilnych modemów 3G. Zawiera ona wiele popularnych modeli i jest sukcesywnie uzupełniana o kolejne. TL-MR3040 raczej nie sprawdzi się jako podstawowy ruter do wykorzystania w domu przez wielu użytkowników jednocześnie, dedykowany jest osobom podróżującym które chcą korzystać z połączenia internetowego jednocześnie np. na laptopie, tablecie i smartfonie. Za zakupem przemawia niezbyt wysoka cena sprzętu i wbudowana bateria. Alternatywą może być wspomniany Sapido MB-1112 z własnym modemem lub TP-Link TL-MR3020 bez akumulatora. ( Zobacz ich porównanie. )

Grzegorz Bziuk

TP-Link TL-MR3040

PLUSY:

Port USB do podłączenia modemu 3G
Możliwość pracy jako klient WISP
Niskie zużycie energii

MINUSY:
Tylko jeden port Ethernet działający zamiennie jako LAN lub WAN

< poprzedni |

Zobacz także

Kategorie

© Copyright 1993-2013 Burda Communications Sp. z o.o.
Powered by Treehouse