Kategorie

Foto-Video

Samsung GX-20

Samsung GX-20 to funkcjonalna i bardzo dobrze wyposażona lustrzanka, dzięki wielu dostępnym opcjom nie ograniczająca kreatywności fotografa. Jakość obrazu jest dobra, jednak niektórzy konkurenci w podobnych cenach radzą sobie jeszcze lepiej, a przy tym szybciej – z tego powodu Samsung GX20 zajął w

27.01.2009

GX20 to dobra lustrzanka z 14-megapikselową matrycą i topowym wyposażeniem. Drobne słabości pozbawiły ją jednak pierwszego miejsca w rankingu lustrzanek dostępnych za cenę poniżej 1000 euro.

Najnowszym efektem współpracy Samsunga i Pentaxa w segmencie cyfrowych lustrzanek jest GX-20. Tak jak jego poprzednik – GX-10 – był klonem nadspodziewanie dobrze przyjętego Pentaxa K10D, GX-20 tylko w szczegółach różni się od nowego K20D. O ile jednak modele poprzedniej generacji korzystały z technologii Pentaxa, tym razem matryca obu aparatów pochodzi z laboratoriów Samsunga. Jest to zupełnie nowy sensor CMOS w formacie APS-C, na który składa się aż 14,6 milionów pikseli. Można go spotkać jedynie w tych dwóch modelach aparatów.

Nowa matryca zapewnia GX-20 wysoką rozdzielczość – maksymalnie 2354 x 2206 linii. Jedyny konkurent w tej klasie również wyposażony w 14-megapikselowy sensor: Sony Alpha 350 może jednak jeszcze więcej – jego zmierzona rozdzielczość to 2633 x 2694 linie. Poziom szumów Samsunga jest przyjemnie niski – w tej kategorii wypada on nieco lepiej niż Alpha i porównywalnie z bardzo dobrym Canonem EOS 40D. Gorzej jest z wiernością oddania kolorów: w GX-20 odchylenia są bardziej widoczne, niż u konkurencji, zwłaszcza na zdjęciach wykonanych w świetle dziennym.

Rozbudowane wyposażenie

Na poziom wyposażenia GX-20 nie można narzekać – w tej kategorii zdobywa on najwyższą notę. Zintegrowany stabilizator obrazu niweluje drgania aparatu korygując położenie matrycy, a system czyszczący usuwa kurz gromadzący się na sensorze. Dostępny jest tryb LiveView umożliwiający kadrowanie na wyświetlaczu o dużej ostrości i przekątnej 2,7 cala. Zakres dostępnych opcji jest bardzo szeroki, nie zabrakło również złącza systemu X-Sync i dobrego wizjera. Mniej imponująca jest niska – w porównaniu do innych lustrzanek z tej samej półki cenowej – szybkość działania aparatu. Zmierzone w laboratorium opóźnienie spustu migawki to 0,5 s, a tryb zdjęć seryjnych pozwala na wykonanie w ciągu sekundy niecałych 3 fotografii.

Alternatywa

Na liście najlepszych aparatów przed Samsungiem uplasował się bardzo dobry
Canon EOS 40D oferujący nieco lepszą jakość obrazu i działający znacznie szybciej, a przy tym o 100 euro tańszy.


< poprzedni | następny >

Zobacz także

Kategorie

© Copyright 1993-2013 Burda Communications Sp. z o.o.
Powered by Treehouse