Kategorie

Notebooki

- zawodowiec

Dell Latitude E6520 - zawodowiec

„Pełnowymiarowy” notebook dla użytkowników, którzy szukają profesjonalnego sprzętu jako narzędzia codziennej pracy. Seria Latitude od lat jest flagowym produktem Dell-a dla biznesu, a 15-calowy model E6520 jest największym notebookiem z tej serii. Z racji dużych gabarytów i sporej masy (3,1 kg)

29.02.2012

E6520 to największy, 15-calowy model w biznesowej serii Latitude firmy Dell. W porównaniu z poprzednikiem ma bardziej zaoblone kształty obudowy. Zgodnie z tradycją cechuje się wytrzymałą konstrukcją wykonaną ze stopu magnezu. Na wyposażeniu testowanego modelu znajdują się między innymi: wydajny procesor Intel Core i7-2620M, 4 GB pamięci RAM DDR3, dysk twardy 7200 obr./min o pojemności 500 GB, nagrywarka DVD oraz modem 3G.

Do generowania obrazu testowany model wykorzystuje hybrydową grafikę składającą się z układu zintegrowanego z procesorem (Intel HD Graphics 3000) oraz oddzielnego układu Nvidia NVS 4200M. Przełączanie się pomiędzy energooszczędną grafiką w procesorze i wydajną grafiką zewnętrzną odbywa się automatycznie dzięki technologii Nvidia Optimus. Dość dziwnym i niespotykanym często w biznesowych konstrukcjach jest zastosowanie błyszczącego ekranu … dotykowego. Czyżby moda na „głaskanie” aż tak silnie oddziaływała na konserwatywne urządzenia dla biznesu?

15-calowy Latitude to duży i masywny notebook, który raczej nie nadaje się do częstego przenoszenia i wygodnej pracy np. w podróży. Z racji masy przekraczającej 3 kg raczej nadaje się do „przewożenia” na krótkich odcinkach dom – biuro ewentualnie biuro – spotkanie lub prezentacja u klienta. Jest to wynikiem solidności konstrukcji oraz bogatego wyposażenia.

W konstrukcji 15-calowego Latitude E6520 na uwagę zasługuje bardzo wygodna klawiatura z dużymi „klawiszami strzałek”, dużym [Enterem] oraz oddzielną sekcją numeryczną. Również wygodne w użytkowaniu są touchapd oraz trackpoint, bez którego wielu użytkowników notebooków nie może się obyć. Oczywistym wyposażeniem tego rodzaju komputera jest złącze dla stacji dokującej, co pozwala bardziej wygodnie pracować z notebookiem za biurkiem.

Ogólna wydajność testowanej wersji modelu Dell Latitude E6520 prezentuje się bardzo dobrze, lecz ustępuje urządzeniom wyposażonym w czterordzeniowe procesory Intel Core i7 oraz szybkie dyski SSD. W benchmarku PCMark Vantage osiągnięty wynik jest dość wysoki i wynosi 8328 punktów, gdzie średnia dla testowanych notebooków to ok. 6000 punktów. Wydajność grafiki zintegrowanej z procesorem pozwoli na wykonywanie większości typowych zadań. Do bardziej wymagających zadań jak gry 3D czy obróbka grafiki i filmów można wykorzystać zewnętrzną grafikę, która wspomaga obliczenia i odciąża procesor dzięki technologii Nvidia CUDA.

Testowany model dostarczono z baterią o pojemności 5400 mAh, która zapewnia niezły czasy pracy. W trybie oszczędnej pracy (MobileMark Reader) komputer pracował na własny zasilaniu przez ponad sześć godzin (364 minuty). Do rekordów najlepszych długodystansowców, którzy pracują ponad dwukrotnie dłużej jednak daleko. Jednakże w tym przypadku możemy zwiększyć efektywność własnego zasilania notebooka poprzez zastosowanie dodatkowych baterii, których może być nawet dwie – w zatoce napędu optycznego (Media Bay) oraz doczepianej od spodu.

Podsumowując Dell Latitude E6520 to bardzo solidny i bogato wyposażony notebook dla najbardziej wymagających użytkowników biznesowych. Sprawdzi się jako przenośna  stacja robocza, a dzięki  przemyślanej konstrukcji zapewni wygodne i efektywne użytkowanie w każdym miejscu.

Karol Kulas

< poprzedni | następny >

Zobacz także

Kategorie

© Copyright 1993-2013 Burda Communications Sp. z o.o.
Powered by Treehouse