Kategorie

Notebooki

MSI GT680-202XPL

Prawdziwa gratka dla graczy - świetna wydajność procesora i grafiki oraz duża matryca Full HD, a wszystko w cenie poniżej 4000 zł bez systemu operacyjnego.

06.06.2011

MSI GT680 to 15,6-calowy notebook przeznaczony przede wszystkim do grania oraz innych multimedialnych rozrywek. Obudowa notebooka jest niemal identyczna jak w poprzedniku – modelu GT660. To co najbardziej różni nowy model od starszego zostało ukryte wewnątrz obudowy. Jest to procesor z nowej rodziny Intel Sandy Bridge - Core i5-2410M oraz bardzo wydajna karta graficzna Nvidia GeForce GTX 460M z 1,5 GB własnej pamięci. Na rynku dostępna jest także wersja z mocniejszym, czterordzeniowym procesorem Intel Core i7-2630QM.

Zestawienie wydajnego CPU i GPU daje bardzo dobry efekt w postaci wysokiej wydajności i płynnej animacji w grach 3D. Wyniki testów pokazują wysokie osiągi zarówno w testach graficznych jak i syntetycznych. Największą różnicę w stosunku do poprzedniego modelu widać w 3DMark Vantage – 7464 punktów, gdzie poprzednik „wycisnął” 6549. Jest to zasługa znacznie bardziej wydajnej grafiki Nvidii. Ogólna wydajność jest również wyższa dzięki zastosowaniu procesora nowej generacji z rodziny Intel Sandy Bridge co widać po wynikach testu PC Mark Vantage – 7541 punktów, gdzie poprzednik zdobył 6309.

Testowana wersja MSI GT680 miała 15,6-calowy ekran z błyszczącą matrycą o rozdzielczości aż 1920x1080 pikseli. Gracze z pewnością to docenią, choć z drugiej strony zabawa w najnowsze gry 3D w pełnej rozdzielczości ekranu może stanowić dla zastosowanego CPU i grafiki spore wyzwanie. Dla zewnętrznych wyświetlaczy dostępne są analogowe złącze D-Sub oraz multimedialne HDMI.

W komputerze zainstalowano 4 GB pamięci RAM DDR3, którą maksymalnie możemy rozszerzyć do 8 GB. Do przechowywania danych zastosowano tradycyjny dysk twardy 7200 obr./min o pojemności 500 GB. Wśród złączy dla urządzeń peryferyjnych znalazło się cztery złącza USB z czego dwa są w wersji USB 3.0. oraz złącze eSATA. Na uwagę zasługuje zastosowanie bardzo dobrej jakości głośników marki Dynaudio, które brzmią dużo lepiej od przeciętnego nagłośnienia stosowanego w komputerach przenośnych. Szkoda tylko, że zabrakło odtwarzacza Blu-ray, który byłby bardziej odpowiedni w notebooku z ekranem Full HD.

Łączność ze światem zapewnia kompleksowy zestaw interfejsów bezprzewodowych (WiFi 802.11 n, Bluetooth) oraz przewodowy Gigabit LAN.

Co ciekawe ten wydajny notebook dość długo pracuje na baterii. Jest to zasługa zastosowania nowoczesnych podzespołów, które maja bardziej zaawansowaną technologię zarządzania zużyciem energii. Podczas testów w trybie oszczędnej pracy bateria zasilała notebooka przez prawie sześć godzin. Natomiast gdy zechcemy oglądać film z napędu DVD, możemy nie podłączać zasilacza przez ponad trzy godziny.

MSI GT680 jest przeciętnie głośnym notebookiem dla graczy. Zmierzony poziom hałasu oscylował w zależności od obciążenie pomiędzy 27,7 dB a 32,3 dB (A). Jest to niemal taki sam wynik jak u poprzednika.

Podsumowując MSI GT680 to duży, ciężki i wydajny notebook dla graczy i fanów multimedialnej rozrywki. Wyniki pomiaru czasu pracy na bateriach sugerują, że można by z powodzeniem pracować na nim bez stałego dostępu do gniazdka elektrycznego lecz niestety gabaryty a zwłaszcza przekraczająca 3 kg waga raczej nie zachęcają do wynoszenia go z domu. Dużą zaletą tego modelu jest natomiast bardzo przystępna cena, która w wersji bez zainstalowanego systemu Windows wynosi ok 3700 zł. Konkurencyjne modele o podobnej wydajności potrafią kosztować nawet dwa razy więcej!

Karol Kulas

< poprzedni | następny >

Zobacz także

Kategorie

© Copyright 1993-2013 Burda Communications Sp. z o.o.
Powered by Treehouse