Kategorie

Pamięci masowe

Godny polecenia, ale czy domowy?

Western Digital My Cloud EX4100

Sprzedawany w konfiguracji z dyskami lub bez serwer NAS wyposażony w 2 GB pamięci RAM. Oferuje dobre szybkości transferów i łatwą konfigurację.

27.05.2015

 

 

 

Zapewne nie wszyscy kojarzą z markę WD z NAS-ami, a jeśli już to bardziej z dyskami montowanymi wewnątrz (WD Red) niż z samymi serwerami. Producent jednak od wielu lat ma w swojej ofercie zarówno domowe, jak i przeznaczone dla biznesu rozwiązania do przechowywania danych. Dotychczas jednak były to zwykle mniej rozbudowane funkcjonalnie maszyny niż w przypadku tak popularnych i często przez nas opisywanych marek jak QNAP czy Synology. Jednak inżynierowie Western Digital nie próżnują, a amerykańskie serwery NAS zyskują coraz to nowe możliwości.

Model EX4100, który trafił w nasze ręce, był wyposażony w cztery dyski serii Red, każdy o pojemności 4 TB. W konfiguracji RAID 5 bez napędu zapasowego (spare) daje to ok. 12 TB na dane użytkowników (1/4 całkowitej  pojemności przeznaczona jest na przechowywanie informacji o parzystości). Dyski montowane są bez użycia żadnych narzędzi, po prostu wsuwa się je bezpośrednio w slot (bez saneczek czy kieszeni) - jest to bardzo wygodne rozwiązanie, zwłaszcza gdy trzeba szybko wymienić uszkodzony napęd. Niestety uniemożliwia to montaż napędów 2,5-calowych, jeśli chcielibyśmy zamontować w serwerze 2,5-calowy dysk SSD, trzeba go najpierw umieścić w obudowie (saneczkach) formatu 3,5 cala. W NAS-ie brak jest zamka uniemożliwiającego niepowołany dostęp do napędów, trochę szkoda choć takiego zabezpieczenia nie spotkamy też w niedużych serwerach Synology. Znajdziemy je w wyższych modelach QNAP-a czy Fujitsu.

Mimo tego EX4100 to sprzęt, który wybiorą raczej firmy niż użytkownicy domowi, tak ze względu na możliwości jak i cenę – w opisywanej konfiguracji sprzęt kosztuje ok. 6300 zł, jednak prawie połowę jego wartości stanowią dyski (4x 4 TB). Funkcjonalnie WD goni liderów i znajdziemy w nim niemal wszystkie rozwiązania, które spotykamy w serwerach popularnych marek. I tak obok serwera CIFS, FTP, WWW czy DLNA producent zadbał też o klienta domeny Active Directory, inicjator iSCSI, serwer NFS i WebDAV, szyfrowanie danych 256-bitowym kluczem AES, obsługę lokalnych i sieciowych zasilaczy UPS czy wreszcie dostęp przez SSH, zaawansowane funkcje backupu i drugi interfejs Ethernet.Serwer WWW nie jest niestety tak konfigurowalny jak w QNAP-ie czy Synology (przynajmniej nie przez interfejs webowy), ale cieszy fakt, że użytkownik może zainstalować kilka popularnych aplikacji do zarządzania treścią. Bardziej zaawansowani użytkownicy , uzyskując dostęp przez konsolę, będą w stanie dostosować konfigurację serwera do własnych potrzeb i zainstalować na nim mniej standardowe usługi.

Prócz wspomnianych funkcjonalności WD oferuje też coś czego próżno szukać w sprzęcie konkurencji dedykowanym dla segmentu SOHO, czy nawet SMB – wyposażony jest w drugi, zapasowy zasilacz, który zapewni ciągłość pracy w przypadku awarii podstawowego. Interfejs My Cloud również ewoluuje i na obecnym etapie jest przejrzysty i bardzo łatwy w obsłudze. Mimo niewielkich niedostatków, WD ma szanse zdobyć uznanie użytkowników.

Zalety trzy porty USB 3.0, szybki odczyt i zapis danych, szyfrowanie danych, intuicyjny i łatwy w obsłudze interfejs, zapasowe zasilanie
Wady cena
PROCESOR Marvell Armada 388 1,6 GHz (dwurdzeniowy)
PAMIĘĆ RAM 2 GB
WBUDOWANY DYSK 4x 4 TB WD Red

MOŻLIWA KONFIGURACJA

WOLUMINU
pojedynczy, JBOD, RAID 0, 1, 5, 10, 5+spare
PORTY LAN 2x Gigabit Ethernet (RJ-45)
PORTY (USB 3.0 / USB 2.0 / ESATA) 3 / 0 / 0
SERWER SMB/FTP/WEB/POCZTY/DRUKU/DLNA tak/tak/tak/nie/nie/tak
WYMIARY (WYS. × SZER.× DŁ.) 192×170×232 mm
INFO www.wdc.com
CENA ok. 6300 zł

|

Zobacz także

Kategorie

© Copyright 1993-2013 Burda Communications Sp. z o.o.
Powered by Treehouse