Kategorie

Pamięci masowe

Western Digital My Book World II 2000GB

WD My Book World II do najwydajniejszych urządzeń w naszym rankingu może i nie należy, natomiast jakość wykonania obudowy deklasuje całą konkurencję. Estetyczna biała obudowa, której żaden z nas nie wstydziłby się postawić na biurku obok komputera, mieści w sobie dwa dyski o łącznej pojemności 2

10.09.2009

Dla ludzi pracujących na komputerach ochrona danych znajdujących się na dyskach twardych jest priorytetem. Niejednokrotnie wartość arkusza kalkulacyjnego znajdującego się na pulpicie naszego laptopa może posiadać większą wartość niż komputer na którym ów arkusz powstał. Jak więc skutecznie zabezpieczyć się przed kradzieżą, wykasowaniem przez osoby niepożądane, czy wreszcie przed trwałym uszkodzeniem dysku spowodowanym na przykład upadkiem? Odpowiedz jest jedna – częsty backup danych. Sposobów zabezpieczania plików jest wiele. Można zapisywać je na dyskietkach, pendrivach czy płytach, natomiast co począć gdy chcemy zabezpieczyć całe dyski twarde? Tu z pomocą przychodzą nam serwery typu NAS.

Kopiowanie danych z dysku NAS odbywa się z przeciętną szybkością.
Kopiowanie danych z dysku NAS odbywa się z przeciętną szybkością.


Western Digital My Book World II którego dzisiaj opisujemy jest urządzeniem dość wyjątkowym. Jego lśniąca śnieżnobiała obudowa przyciąga wzrok już w chwilę po wyjęciu go z pianki ochronnej. Estetycznie wykonana, zaokrąglana, z pięknie wkomponowanym przezroczystym plastikiem, pod którym zostały ukryte białe diody informujące nas o czynnościach aktualnie wykonywanych przez urządzenie. To sprawia, że WD My Book World II jest NAS-em który chętnie postawimy na biurku zamiast chować go w zakamarkach szafek.

Przerzucanie danych w drugą stronę również nie jest zbyt szybkie. LG liderem.
Przerzucanie danych w drugą stronę również nie jest zbyt szybkie. LG liderem.


Estetyczny wygląd to jednak nie wszystko czego od takiego urządzenia oczekuje potencjalny kupujący. Idąc naprzeciw potrzebom użytkowników, Western Digital wyposażył swój serwer w dwa dyski twarde 3,5”o łącznej pojemności 2 TB. Domyślnie spięte są one w RAID 1, natomiast w każdej chwili możemy włączyć RAID 0 bądź ustawić je jako dwa samodzielne napędy. Wszystkie opcje konfiguracji dostępne są poprzez czytelny interfejs graficzny dostępny przez stronę WWW. Aby maksymalnie uprosić tworzenie kopii bezpieczeństwa do serwera dołączone zostało również oprogramowanie WD Anywhere Backup, które należy do grona programów „ustaw i zapomnij”. Dzięki niemu jesteśmy w stanie zaprogramować automatyczny backup dla pięciu komputerów pracujących w sieci. W momencie gdy na jednym z nich zostanie zapisany wybrany w czasie konfiguracji programu typ pliku zostanie on automatycznie przeniesiony po sieci do WD My Book World II.

Podczas pracy WD jest energooszczędny. Jeszcze lepiej jest w trybie oszczędzania energi.
Podczas pracy WD jest energooszczędny. Jeszcze lepiej jest w trybie oszczędzania energii.


O ile kopiowanie i zapisywanie małych plików przebiega dość sprawnie, to niestety z większymi katalogami są pewne problemy. Pomimo faktu, że urządzenie posiada szybki interfejs sieciowy (1 Gbit), to transfery są raczej przeciętne. Czas potrzebny na skopiowanie jednolitego pliku 700 MB to około 50 sekund (14,5 MB/s), a przeniesienie 200 MB utworów MP3 zajmuje 15 sekund (12,9 MB/s). Transfery ulegają znacznej poprawie w momencie kopiowania tych samych plików z NASa na dysk naszego komputera i wynoszą odpowiednio 29 i 9 sekund.

Mimo dość niskiej wydajności WD My Book World II 2 TB jest produktem godnym naszej uwagi. Ma wszystkie funkcje przydatne w domu, a dostęp do nich został uproszczony do niezbędnego minimum za pomocą przejrzystego menu. Również cena na poziomie tysiąca złotych nie jest wysoka jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt zastosowania dwóch 1-terabajtowych dysków twardych.

Grzegorz Glonek

< poprzedni | następny >

Zobacz także

Kategorie

© Copyright 1993-2013 Burda Communications Sp. z o.o.
Powered by Treehouse