Kategorie

Podzespoły PC

Gigabyte Radeon HD 4350 OverClock 512MB DDR2

Radeon HD 4350 nie podbije serc graczy, natomiast uda mu się idealne wpasować w maszyny biurowe oraz komputery media center. Dla pierwszej grupy odbiorców ważna jest cena (w przypadku karty Gigabyte na poziomie około 110 zł) a dla drugiej natywne wyjście HDMI na tylnym panelu oraz wyjątkowo cicha

08.10.2009

Przeprowadzając testy zawsze staramy się zdobywać w pierwszej kolejności nowości wchodzące na rynek, a następnie karty podkręcane, bądź takie które maja w sobie to coś wartego naszej uwagi. Wraz z ostatnią paczką produktów firmy Gigabyte dotarła do nas również karta, na którą wcześniej nikt z nas uwagi nie zwracał, a jak się okazało po teście – może ona zainteresować dość szerokie grono odbiorców.

W nowym 3DMark Vantage karta zajęła ostatnie miejsce. Wysokie taktowanie nie pomogło.
W nowym 3DMark Vantage karta zajęła ostatnie miejsce. Wysokie taktowanie nie pomogło.


Radeon HD 4350 demonem prędkości nie jest, lecz nie o wydajność w tej konstrukcji inżynierom AMD chodziło. Wykonany w 55-nanometrowym procesie technologicznym rdzeń RV710 zbudowany został z 242 milionów tranzystorów. W referencyjnej konstrukcji pracuje on z częstotliwością 600 MHz, natomiast w otrzymanym do testu modelu Gigabyte dostał on dodatkowe 50 MHz. Na karcie zamontowane zostało 512 MB pamięci DDR2 pracujących z częstotliwością 800 MHz a komunikujących się za pomocą 64-bitowej szyny danych. Jak już widać po specyfikacji karta ta wydajnością nie grzeszy. W naszych testach uplasowała się ona dopiero gdzieś pomiędzy referencyjnymi układami GeForce 9500 GT, a GeForce 9400 GT.

3 fps w rozdzielczości Full HD - chyba nikt nie odważy się odpalić gry na tym Radeonie.
3 fps w rozdzielczości Full HD - chyba nikt nie odważy się odpalić gry Crysis na tym Radeonie.


Wykorzystanie tanich pamięci DDR2 oraz zwężenie szyny do zaledwie 64-bitów pozwoliły na znaczne obniżenie ceny. Za testowanego przez nas Gigabyte Radeon HD 4350 OverClock w chwili obecnej trzeba zapłacić około 110 zł, co jest ceną bardzo atrakcyjną zważywszy na możliwości które ta karta daje potencjalnym kupującym. Natywnie zamontowane wyjście HDMI pozwala karcie na obsługę dźwięku w formacie 7.1 i to bez konieczności podłączania dodatkowych kabelków z płyty głównej. Dzięki ATI UVD2 (ang. Universal Video Decoder) Radeon HD 4350 jest w stanie odtwarzać filmy Blu-Ray oraz materiał H.264 bez dodatkowego obciążania CPU.

W teście UT3 Radeon HD 4350 również nie zachwyca i zajmuje ostatnią lokatę.
W teście UT3 Radeon HD 4350 również nie zachwyca i zajmuje ostatnią lokatę.


Również system chłodzenia zamontowany na karcie Gigabyte sprzyja zastosowaniu tego produktu w komputerach typu Media Center. Maksymalnie w czasie testów hałas dobiegający z obudowy pasywnego komputera wynosił zaledwie 27,1 dB (0.8 sona).

Przepustowość pamięci – 6,4 GB/s. Dla porównania Radeon HD 5870 ma 150 GB/s.
Przepustowość pamięci – 6,4 GB/s. Dla porównania Radeon HD 5870 ma 150 GB/s.


Ze względu na cenę karta ta również może zainteresować odbiorców korporacyjnych dla których wydajność zintegrowanej grafiki to zdecydowanie za mało. Dzięki wszystkim możliwym wyjściom (D-Sub, DVI oraz HDMI) ich pracownicy będą mogli bez problemu podłączyć dowolny rodzaj monitora bez konieczności stosowania dodatkowych przejściówek.

Grzegorz Glonek

< poprzedni | następny >

Zobacz także

Kategorie

© Copyright 1993-2013 Burda Communications Sp. z o.o.
Powered by Treehouse