Kategorie

Podzespoły PC

Palit GeForce GT 220 Sonic 512MB GDDR3

Zastosowany w kartach GeForce GT 220 układ graficzny został wykonany w 40-nanometrowym procesie technologicznym. Testowana przez nas karta posiadała podniesione taktowanie rdzenia oraz pamięci DDR3. Jak wypadły jej testy? Zapraszamy do dalszej lektury.

14.10.2009

O tym, że nVidia szykuje się do premiery kart graficznych produkowanych w 40-nanometrowym procesie technologicznym wiedzieliśmy już dawno temu. Nikt z nas nie spodziewał się natomiast, że jej premiera obejdzie się bez rozgłosu w mediach. Oczywiście pojawiły się notki prasowe, ale żaden z portali nie przedstawił testów tych kart. Z tym większą przyjemnością informujemy, że GeForce GT 220 został przez nas przetestowany i w chwili obecnej znajduje się już w naszym rankingu.

3DMark Vantage plasuje kartę zaraz za Radeonem HD 4670.
3DMark Vantage plasuje kartę zaraz za Radeonem HD 4670.


GeForce GT 220 miał być produktem przeznaczona głównie dla rynku OEM, ale ostatecznie karta pojawiła się również w sklepach.  Referencyjne modele tej karty posiadają 48 procesorów graficznych pracujących z częstotliwością 1360 MHz oraz GPU taktowane zegarem 625 MHz. W zależności od producenta na PCB możemy mieć zamontowane pamięci DDR2 albo DDR3 komunikujące się za pośrednictwem 128 bitowej szyny. Ciekawostką jest natomiast fakt, że w momencie gdy na rynku coraz więcej mówi się o DirectX 11 (premiera systemu Windows 7 odbędzie się 22 października) to nVidia w swoim produkcie daje obsługę zaledwie DirectX 10.1. W tym miejscu chciałem przypomnieć, że w momencie wprowadzenia na rynek kart ATI współpracujących z DX10.1 zieloni ogłosili, że nowe API nic nie wnosi i że w ich produktach zostanie ono pominięte… 

W grze Crysis 7 fps daje Palitowi przeodstatnie miejsce - na równi z Radeonem HD 4650.
W grze Crysis 7 fps daje Palitowi przeodstatnie miejsce - na równi z Radeonem HD 4650.


Jako pierwsza do naszych testów dotarła karta firmy Palit. Należący do serii Sonic Edition GeForce GT 220 został podkręcony. Jego rdzeń pracował z częstotliwością 720 MHz, natomiast procesory graficzne taktowane były zegarem 1566 MHz. Jak przystało na produkt podkręcony Palit nie oszczędzał na pamięciach i w swoim produkcie zamontował 512 MB pamięci GDDR3 o częstotliwości 1800 MHz. Do chłodzenia GPU został użyty maleńki radiator wraz z wentylatorem.  Duet ten pracował cicho generując maksymalnie około 33,6 dB, natomiast wiele do życzenia pozostawiają temperatury. W czasie spoczynku (pulpit systemu Windows) GPU posiadał temperaturę bliską 50 st C, natomiast w czasie testów w środowisku 3D prawie natychmiast wzrastała ona do poziomu 70 st.

W UT3 sytuacja wygląda dużo lepiej. Podkrecony Palit zajmuje drugie miejsce.
W UT3 sytuacja wygląda dużo lepiej. Podkrecony Palit zajmuje drugie miejsce.


Wydajność nowości nVidii zarówno pod względem ceny jak i wydajności należy porównywać do Radeona HD 4670. W tekście umieściliśmy parę wykresów, natomiast po dokładniejsze zestawienie zapraszamy na stronę z rankingami kart graficznych. Pierwsza karta nVidii wyprodukowana w 40-nanometrach pozostawia po sobie wrażenie raczej mizerne. Z czystym sercem możemy polecić ją do komputerów typu Media Center, gdzie cicha praca układu chłodzenia oraz szeroka gama wyjść będzie dużym atutem. Również cena testowanego Palita jest bardzo atrakcyjna. 

Grzegorz Glonek

< poprzedni | następny >

Zobacz także

Kategorie

© Copyright 1993-2013 Burda Communications Sp. z o.o.
Powered by Treehouse