Kategorie

Podzespoły PC

Foxconn A9DA-S

Przemyślana oraz dobrze wykonana płyta główna dla wszystkich procesorów AMD ze złączem AM3. Zaletą konstrukcji jest nowoczesny chipset z obsługą napędów SATA 6 Gb/s oraz wydajny zintegrowany układ graficzny ATI Radeon HD 4290.

23.07.2010

Foxconn A9DA-S to kolejna już płyta główna z najnowszym chipsetem AMD, która trafiła do naszego Laboratorium. Żeby nie rozpisywać się o właściwościach nowego układu zapraszam do przeczytania obszerniejszej recenzji chipsetu AMD 890GX dostępnej pod tym adresem .

Wśród płyt głównych z układem AMD 890GX wyniki Foxconna są zbliżone do produktów pozostałych producentów.
Wśród płyt głównych z układem AMD 890GX wyniki Foxconna są zbliżone do produktów pozostałych producentów.

 

Prezentowany dziś Foxconn podobnie jak i wcześniej prezentowane Asus i Gigabyte wykonany został w pełnym rozmiarze ATX. Podobnie jak poprzednicy z 890GX na pokładzie, tak i A9DA-S dysponuje złączami SATA trzeciej generacji o maksymalnej przepustowości 6 Gb/s. Niestety zabrakło tu dodatkowego kontrolera USB 3.0, który widywaliśmy w niektórych z konkurencyjnych produktów. Nowy chipset ma zintegrowany układ graficzny ATI Radeon HD 4290. Jego wydajność można zwiększyć za pomocą trybu Hybrid CrossFireX, czyli połączenie go z zewnętrzną kartą graficzną.
Jak przystało na nowoczesną płytę główną wśród jej wyjść nie mogło zabraknąć cyfrowych DVI oraz HDMI. Foxconn pamiętając o użytkownikach monitorów ze złączami D-Sub postanowił umieścić to analogowe złącze również na swoje płycie. Dzięki takiemu zestawowi wyjść bez problemu podłączymy A9DA-S do każdego monitora komputerowego bądź telewizora.

Wydajność wg. PCMark Vantage stawia produkt Foxconna na pierwszym miejscu na tle konkurencyjnych produktów
Wydajność wg. PCMark Vantage stawia produkt Foxconna na pierwszym miejscu na tle konkurencyjnych produktów

 

Projekt płyty a zwłaszcza rozmieszczenie jej podzespołów zostały bardzo dobrze przemyślane i rozplanowane. Złącza pamięci odsunięte zostały od slotu PCI-E na odpowiednią odległość dzięki czemu bez najmniejszego problemu mamy pełny dostęp do kości DDR3 bez konieczności wyjmowania karty graficznej. Również złącza SATA, które niejednokrotnie kolidowały z większymi kartami graficznymi w modelu A9DA-S zostały nachylone pod kontem 90 stopni.
Płyta  Foxconna, pomimo faktu, że została wyposażona w układ graficzny, na swoim PCB ma dwa złącza PCI-E x16 w które możemy obsadzić dodatkowe karty grafiki. Oprócz nich znajdziemy tu również dwa złącza PCI-E x1 oraz dwa zwykłe PCI. Na laminacie został też umieszczony wyświetlacz kodów POST, który w razie problemów z komponentami pozwoli nam na szybka identyfikacje ich źródła.
Są też niestety rzeczy, których na A9DA-S nie znajdziemy. Wśród nich należy wymienić głównie brak wydajnego układu chłodzenia oraz bardzo popularnych ostatnio złączy USB 3.0. Drugi z przedstawionych wyżej minusów jest dość istotny gdyż kto teraz,  w erze coraz częściej prezentowanych urządzeń podłączanych pod USB 3.0, kupi płytę główną bez tego istotnego dodatku? Zwłaszcza jeżeli weźmiemy pod uwagę, że ceny konkurencyjnych produktów wyposażonych w układy NEC (kontroler USB 3.0) są do prezentowanego dziś Foxcona bardzo zbliżone.

Na uwagę zasługuje również niższy pobór prądu zarówno w trakcie grania...
Na uwagę zasługuje również niższy pobór prądu zarówno w trakcie spoczynku...

 

Wyżej wspomniałem również o układzie chłodzenia A9DA-S, a dokładniej o jego wydajności. W przypadku tego modelu aluminiowe radiatory zostały umieszczone na sekcji zasilania oraz obu mostkach – północnym 890 GX, oraz południowym SB850. O ile ten umieszczony na SB bez problemu radzi sobie z jego chłodzeniem, to niestety północny ma z tym spory kłopot. Konkurencja problem z wysoką temperaturą chipsetu ze zintegrowanym układem graficznym rozwiązała poprzez jego połączenie za pomocą rurki heatpipe z radiatorem sekcji zasilania. W Foxconnie, niestety, brak tego rozwiązania powoduje, że temperatury panujące na 890GX są ekstremalne. W trakcie testów z wykorzystaniem IGP maksymalna zanotowana temperatura wynosiła bowiem aż 87 stopni!

... jak również w trakcie pełnego obciążenia platformy grą.
... jak również w trakcie pełnego obciążenia platformy grą.


Podsumowując Foxconn A9DA-S to estetycznie wyglądająca płyta główna przeznaczona dla wszystkich dostępnych obecnie na rynku procesorów AMD ze złączem AM3. Mimo atrakcyjnego wyglądu oraz przyzwoitej wydajności brak tu niestety portów USB 3.0 dostępnych w podobnych cenowo produktach konkurencji. Oznacza to że pasjonaci najnowszych technologii nie mają tu czego szukać podobnie jak poszukujący najwyższej dostępnej wydajności overclockerzy.

Grzegorz Glonek

< poprzedni | następny >

Zobacz także

Kategorie

© Copyright 1993-2013 Burda Communications Sp. z o.o.
Powered by Treehouse