Kategorie

Wyświetlanie obrazu

Optoma EW536

Projektor DLP wyróżniający się bardzo wysoką jakością obrazu. Możliwość wyświetlania obrazu stereoskopowego (3D). Wysoki współczynnik kontrastu.

07.12.2011

Projektor Optoma EW536 wykorzystujący technologię DLP wyświetla obraz o rozdzielczości nominalnej 1280×800 pikseli (rozdzielczość WXGA). Deklarowana przez producenta jasność wynosi 3000 ANSI lumenów, a współczynnik kontrastu 2800:1. Lampa wystarcza na ok. 4000 godzin w trybie econo i ok. 3000 godzin w trybie normalnym. Zestaw złączy obejmuje m.in. wejście D-Sub, wejście HDMI, S-Video, kompozytowe. Wbudowany monofoniczny głośnik ma moc jedynie 2 W, więc nie należy się po nim spodziewać zbyt dobrej jakości dźwięku.

Do urządzenia dołączono kabel D-Sub oraz torbę. Pilot zdalnego sterowania jest wygodny i dobrze leży w dłoni. Ponieważ w tym modelu zrezygnowano ze złącza USB, klawisze odpowiedzialne za sterowanie myszą i przewijanie stron w dokumentach są bezużyteczne. Producent nie zdecydował się jednak na prostszego pilota bez tych klawiszy, przeznaczonego specjalnie dla projektora EW536, gdyż wiązałoby się to z dodatkowymi kosztami. Zabezpieczenia antykradzieżowe to nie tylko gniazdo Kensington, ale również metalowy drążek, do którego można przypiąć stalową linkę zabezpieczającą.

Dostępne w wielu językach, w tym polskim, menu ekranowe jest przejrzyste i poruszanie się po nim nie sprawia problemów. Oprócz najczęściej spotykanych ustawień można w nim znaleźć regulację składowych CMY, a nie tylko RGB, wyłącznik czasowy (timer) oraz dodatkową korekcję barw nazwaną BrilliantColor. Użytkownik ma do dyspozycji 6 predefiniowanych profili ustawień oraz możliwość wybrania jednej z trzech wartości temperatury kolorów. Wyświetlany obraz może mieć przekątną od 28” do 303”, gdy projektor jest ustawiony w odległości odpowiednio od 1,2 m do 12 m od ekranu. Maksymalna wartość zoomu optycznego to skromne 1,1×, zaś współczynnik odległości projekcji (throw ratio) waha się od 1,55:1 do 1,7:1.

Obraz wyświetlany przez ten model charakteryzuje się bardzo dobrą jakością. Zmierzony współczynnik kontrastu ANSI jest wysoki i wynosi ponad 203:1, zaś kontrast on/off to 2052:1. Jasność obrazu ma przeciętną wartość, średnio 768 ANSI lm. Stosunkowo słabo prezentuje się równomierność oświetlenia ekranu (niewiele ponad 84%). Projektor ma przeciętne wymiary i waży 2,3 kg. Wentylator chłodzący lampę pracuje głośno zarówno w trybie normalnym, jak ekonomicznym, a różnica w poziomie hałasu między nimi jest bardzo mała.

Najważniejszą zaletę tego modelu stanowi wysoka jakość obrazu, co znalazło odzwierciedlenie szczególnie w pomiarach kontrastu. Ponadto projektor umożliwia wyświetlanie obrazu stereoskopowego (3D). Stosunkowo niska cena sprawia, że jest to ciekawa propozycja dla użytkowników potrzebujących solidnego rzutnika WXGA o standardowej funkcjonalności.

Marek Grzybowski

< poprzedni | następny >

Zobacz także

Kategorie

© Copyright 1993-2013 Burda Communications Sp. z o.o.
Powered by Treehouse