Kategorie

Wyświetlanie obrazu

Optoma EX542i

Nowoczesny projektor o rozdzielczości podstawowej XGA (1024×768) umożliwiający wyświetlanie obrazu trójwymiarowego. Wśród wejść nie zabrakło HDMI. Interfejs sieci Fast Ethernet umożliwia zdalne sterowanie i zarządzanie projektorem. Wysoka jakość obrazu – jest kontrastowy i równomiernie oświetlony.

03.08.2010

Optoma EX542i to nowoczesny projektor o bogatej funkcjonalności. Ma przeciętne wymiary i waży 2,9 kg. Uwagę zwraca estetyczny wygląd obudowy – jest wykonana z czarnego plastiku o wysokim połysku. Podstawowa rozdzielczość wynosząca XGA (1024×768) sugeruje, że głównym przeznaczeniem tego projektora jest wyświetlanie prezentacji. Nie oznacza to jednak, że nie nadaje się on do wyświetlania filmów. Można powiedzieć, że jest to uniwersalny projektor. Zestaw złączy zawiera wszystkie najczęściej używane typy wejść, nie zabrakło więc także HDMI. Rzadko spotykanym rozwiązaniem jest obecność interfejsu sieci przewodowej Fast Ethernet. Umożliwia on zdalne zarządzanie i sterowanie projektorem z komputera z poziomu przeglądarki internetowej. Można w ten sposób np. włączać i wyłączać projektor lub zmieniać większość parametrów obrazu dostępnych przez menu OSD, takich jak jasność, kontrast czy temperatura kolorów. Głośniki wbudowane w projektory są zwykle monofoniczne i mają moc 1-2 W. W tym modelu znajduje się para głośników stereofonicznych, których sumaryczna moc  to aż 10 W RMS.

Jasność obrazu wyświetlanego przez projektor Optoma jest przeciętna.
Jasność obrazu wyświetlanego przez projektor Optoma jest przeciętna.

 

W zestawie z projektorem znajdują się kable D-Sub i USB oraz torba. Pilot zdalnego sterowania umożliwia sterowanie myszą oraz przewijanie stron w dokumentach. Ta funkcjonalność staje się dostępna po podłączeniu komputera przez złącze USB.

Przejrzyste menu OSD udostępnia duże możliwości regulacji koloru, m.in. niezależną regulację składowych RGB oraz CMY. Użytkownik ma do dyspozycji sześć predefiniowanych profili obrazu, w tym tryb sRGB, oraz trzy ustawienia temperatury barw. Nie zabrakło, ostatnio coraz bardziej popularnej, możliwości wyświetlania obrazu 3D (projekcji stereoskopowej).

Projektor Optoma wyświetla obraz o wysokim kontraście.
Projektor Optoma wyświetla obraz o wysokim kontraście.

 

Zmierzona średnia jasność jest przeciętna (ok. 654 ANSI lm), natomiast współczynnik kontrastu ma wysoką wartość (1628:1). Równomierność oświetlenia jest wysoka  – ponad 92%. Szum wentylatora chłodzącego lampę nie jest zbyt dokuczliwy. W obu trybach ma przeciętną wartość i pod tym względem te tryby prawie się nie różnią, co jest ewenementem. W trybie ekonomicznym jasność obrazu i pobór mocy są niższe, ale nie testowaliśmy do tej pory projektora, który nie staje się zauważalnie cichszy po przełączeniu w tryb ekonomiczny.

W trybie normalnym głośność wentylatora chłodzącego lampę w projektorze Optoma jest przeciętna.
W trybie normalnym głośność wentylatora chłodzącego lampę w projektorze Optoma jest przeciętna.


Jest to przede wszystkim projektor biznesowy przeznaczony do wyświetlania prezentacji. Warto podkreślić możliwość sterowania parametrami obrazu przez sieć LAN (za pomocą przeglądarki internetowej). Wysoka wartość współczynnika kontrastu czy taka nowinka jak możliwość wyświetlania obrazu trójwymiarowego sprawiają, że to urządzenie sprawdzi się również podczas wyświetlania filmów. Pewnym mankamentem może być rozdzielczość XGA, trochę za niska jak na obecne standardy.

Marek Grzybowski

< poprzedni | następny >

Zobacz także

Kategorie

© Copyright 1993-2013 Burda Communications Sp. z o.o.
Powered by Treehouse